.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Spotkanie ekspertów w sprawie SODiR 2

Biuro Prasowe Info Baza (2009-05-22), autor: Mieszko Czarnecki

W dniu 13 lutego 2009 r. w siedzibie PFRON odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. monitorowania wdrożenia SODiR 2. W posiedzeniu ze strony PFRON uczestniczył Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Wojciech Skiba oraz pracownicy Wydziału Dofinansowań PFRON. Stronę specjalistów spoza PFRON reprezentowali przedstawiciele firm i organizacji działających na rzecz pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Ze strony Info Bazy w spotkaniu wzięli udział Ireneusz Suszek – Prezes Zarządu oraz Danuta Multańska – ekspert zajmujący się pomocą publiczną dla pracodawców osób niepełnosprawnych.

Na spotkaniu poruszono następujące tematy:


1. Prezes Zarządu PFRON poinformował zebranych, że ustali czy istnieją podstawy prawne wydłużenia terminu do składania informacji INF-D-P i wniosku WND związku z przejściowymi trudnościami technicznymi w funkcjonowaniu systemu SODiR 2 i jeżeli takie będą, to podejmie decyzję o wydłużeniu tego terminu, ale tylko w odniesieniu do okresu sprawozdawczego styczeń 2009.

2. Przedstawiciele firm i organizacji pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne udostępnili uzyskane od pracodawców informacje o błędach, które utrudniają składanie nowych dokumentów INF-D-P i Wn-D, a także rozliczeń rocznych na dokumentach INF-D-Kz i INF-D-R (rozliczenia roczne są źle skonfigurowane, poz. 24, 25 i 26 są zablokowane, zatem nie można wykazać kwoty do zwrotu, a ponadto system kompensuje nadwyżkę uzyskanej pomocy z kosztami przechodzącymi do zrekompensowania w przyszłych okresach sprawozdawczych).

Info Baza wskazała następujące trudności występujące obecnie w Systemie SODiR:

– emeryci na których w roku 2008 pracodawcy składali deklaracje o refundację składek ZUS w roku 2009 traktowani są przez System SODiR jako osoby nowe w stosunku do których należy złożyć pełna informację;

– kolejne wersje Systemu SOD offline nie są spójne co oznacza, że każda kolejna wersja systemu wymaga od użytkownika przesłania całej informacji o wszystkich pracownikach nie umożliwiając realizacji np. korekty w stosunku do części pracowników;

– specyfikacja plików XML do importu w systemie SOD offline wymaga doprecyzowania;

– brak jest konkretnych objaśnień do deklaracji INF-D-P – czy deklaracją jest deklaracją zgłoszeniową czy korygującą;

– problem z niepełnosprawnymi przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą, w stosunku do których nie ma dostosowanych druków do rozliczenia rocznego;

– w systemie SOD offline nie ma możliwości złożenia deklaracji rozliczenia rocznego w przypadku firm, które w pozycji pomoc uzyskana chciałyby wpisać wartość z 7. cyframi przed przecinkiem.

Kolejne spotkanie zespołu odbędzie się 18 lutego 2009 r.


dodano: 2009-02-14 14:12Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.