.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Ekwiwalent za urlop: Uwzględnianie zmiennych składników wynagrodzenia

Pracownik jest wynagradzany według stałej miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego. Ponadto otrzymuje dodatek funkcyjny, dodatek stażowy i premię regulaminową w stałej wysokości. Jak obliczyć jego wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, gdy w miesiącach, które przyjmuje się do podstawy wymiaru, pracownik świadczył pracę w godzinach nadliczbowych i otrzymał dodatki za tę pracę?
zobacz więcej »


Automatyzacja wypełnienia formularza INF-O-PP
zobacz więcej »


Już za rok paragon od dentysty

Zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas rejestrujących, kasy będą musieli instalować prawnicy (poza notariuszami), lekarze oraz podmioty świadczące usługi w zakresie kultury i sportu. Paragony będą też wydawać firmy świadczące usługi rachunkowo-księgowe, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, pogrzebowe oraz detektywistyczne i ochroniarskie – czytamy w Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »


Informacja o pomocy publicznej innej niż de minimis dla PFRON – nowe zasady wypełniania formularza

Szkolenia w Bydgoszczy (20 maja), Poznaniu (21 maja), Olsztynie (27 maja), Gdańsku (28 maja), Rzeszowie (8 czerwca), Krakowie (9 czerwca), Wrocławiu (15 czerwca), Katowicach (16 czerwca)
zobacz więcej »


Zbieg tytułów do ubezpieczeń a rozrachunki z ZUS

Jaka czytamy w Rzeczpospolitej, umowa o pracę zawsze rodzi obowiązek w zakresie ubezpieczeń społecznych i to bez względu na wymiar czasu pracy, wysokość otrzymywanego wynagrodzenia, wielkość przychodu z innego tytułu czy też ilość nawiązanych i trwających stosunków pracy. Od każdej takiej umowy odrębnie płaci się składki na wszystkie rodzaje ryzyka: emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne. W razie jej zbiegu z innymi tytułami do ubezpieczeń zasada jest jedna: etat zawsze podlega oskładkowaniu. Nie ma również żadnych wyjątków dla pracowników emerytów, rencistów, uczniów czy studentów.
zobacz więcej »


Dofinansowania SOD a kraj wydania orzeczenia o niepełnosprawności

– Chcę zatrudnić pracownika, który przez lata pracował w Anglii, tam też uzyskał dokumenty potwierdzające jego niepełnosprawność. Czy w Polsce są one honorowane i czy na ich podstawie ma szansę na dofinansowanie wynagrodzenia takiej osoby? Ma jeszcze jedno pytanie: czy te kwestie reguluje obowiązujące od i maja br. nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »


Nie zmusisz podwładnego do samozatrudnienia

Pracodawca nie może zmusić pracownika do rozwiązania stosunku pracy i przejścia na tzw. samozatrudnienie. Rozwiązanie umowy o pracę i zastąpienie jej świadczeniem usług przez pracownika jest dopuszczalne tylko w sytuacji, gdy wiąże się to z faktycznym podjęciem działalności gospodarczej przez byłego pracownika, a przede wszystkim, jeżeli na taką formę współpracy faktycznie decydują się obie strony – czytamy w Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »


Księgowanie korekt wciąż budzi wątpliwości

Firmy, które wystawiły fakturę na nieodpowiednią kwotę, nie mają pewności, jak ująć zwiększenie lub zmniejszenie ceny.
zobacz więcej »


Renta studiującego 30-latka jest zbyt niska

Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS dyskryminuje absolwentów studiów dziennych, którzy na skutek choroby lub śmierci utracili zdolność wykonywania pracy po ukończeniu 30 lat życia, ale przed upływem dziesięciu lat od ukończenia studiów – czytamy w Rzeczpospolitej.
zobacz więcej »


Odpowiedzialność osób trzecich wobec ZUS: przedawnienie po trzech bądź po pięciu latach

Jak donosi Rzeczpospolita, mamy do czynienia z kolizją przepisów ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych z regulacjami ordynacji podatkowej. Kwestię tę zauważył wprawdzie Sąd Najwyższy m.in. w wyroku z 9 grudnia 2008 r. (I UK151/08), ale jej nie rozstrzygnął.
zobacz więcej »


Jak uzyskać dotację z UE na własną firmę?

O dotację na własny biznes w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) może starać się każda osoba fizyczna, która ma pomysł na własną działalność a w szczególności osoby długotrwale bezrobotne, kobiety powracające lub wchodzących po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie spowodowanej urodzeniem i wychowaniem dzieci, osoby do 25 lat i po 45. roku życia – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
zobacz więcej »

dodano: 2010-05-17 09:41Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.