.
W bazie wiedzy znajduje się  3961  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Podatki można płacić co kwartał

Rzeczpospolita (2010-08-25), autor: Konrad Piłat, oprac.: ES

Zasady rozliczania podatku dochodowego można zmienić tylko na początku roku. Aby wybrać składanie deklaracji VAT co trzy miesiące, nie trzeba czekać tak długo.
 
Jak donosi Rzeczpospolita możliwości uproszczenia rozliczeń z urzędem skarbowym zależą od rodzaju podatku.

Zgodnie z art. 44 ust. 3g ustawy o PIT przedsiębiorcy i wynajmujący, którzy są małymi podatnikami, mogą wpłacać zaliczki kwartalne. Możliwość ta dotyczy także podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej, z wyjątkiem przedsiębiorcy, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki nie mającej osobowości prawnej.

Podobne zasady obowiązują w podatku dochodowym od osób prawnych. Z ustawy o CIT również wynika, że co kwartał mogą się rozliczać tylko nowe firmy i podmioty spełniające kryteria przewidziane dla małych podatników.

Inne zasady obowiązują w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z jej art. 21 ust. 1 podatnicy za każdy miesiąc są zobowiązani obliczać podatek i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego do 20. dnia następnego miesiąca. Kolejny ustęp tego przepisu mówi, że podatnicy mogą obliczać i wpłacać podatek raz na kwartał. Wtedy uiszczają go odpowiednio do 20 kwietnia, 20 lipca i 20 października i w terminie złożenia zeznania. Zasadę tę mogą jednak stosować wyłącznie podatnicy, których otrzymane przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki nie przekroczyły w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartości 25 tys. euro.

Małe firmy, które wybrały rozliczenia VAT metodą kasową, muszą składać deklaracje VAT co kwartał. Nie znaczy to jednak, że wszystkie firmy mogą wpłacać podatek co trzy miesiące. Prawo takie przysługuje tylko podmiotom spełniającym kryteria małego podatnika. Duże firmy za miesiące, w których nie składają deklaracji, muszą wpłacać zaliczkę na podatek.

Firma, która uzna, że wpłacanie zaliczek według wskazanych zasad jest dla niej niekorzystne, może wybrać uiszczanie ich w takiej wysokości, jakby rozliczała się co miesiąc. Trzeba jedynie powiadomić o tym urząd skarbowy najpóźniej z chwilą wpłaty zaliczki za pierwszy miesiąc pierwszego kwartału, od którego nastąpi zmiana sposobu obliczania zaliczek. Jest to istotne, bo przepisy nie pozwalają od razu zrezygnować z wpłacania zaliczek co kwartał.


Więcej w Rzeczpospolitej z 25 sierpnia 2010 r.

dodano: 2010-08-26 08:20Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.