Nie ma VAT w rozliczeniach między spółką i jej oddziałem

Rzeczpospolita (2010-08-26), autor: Marzena Gubała , oprac.: GR

sie 30, 2010

Świadczenia oddziału na rzecz spółki macierzystej i odwrotnie nie są usługami i nie podlegają VAT. Do niedawna mogło to budzić wątpliwości, lecz teraz fiskus tego nie kwestionuje.

Jak donosi Rzeczpospolita, utworzenie oddziału umożliwia rozszerzenie działalności gospodarczej spółki na rynku krajowym lub zagranicznym.

Z analizy przepisów dotyczących oddziałów przedsiębiorców krajowych i zagranicznych wynika, że tego rodzaju forma działalności przedsiębiorcy, prawnie nie jest samodzielną strukturą, ale integralną częścią przedsiębiorcy, który utworzył oddział.

Brak samodzielnej osobowości prawnej oddziału ma również istotny wpływ na rozliczenia VAT od transakcji realizowanych pomiędzy przedsiębiorcą (spółką) a utworzonym przez niego oddziałem.

Na tle obowiązującej od 1 maja 2004 r. ustawy o VAT pojawiły się wątpliwości co do tego, jak traktować świadczenia (dostawy towarów i świadczenie usług) realizowane przez spółkę na rzecz oddziału oraz przez oddział na rzecz spółki.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że stały zakład mający siedzibę w innym państwie członkowskim, nie będący pod względem prawnym podmiotem odrębnym od spółki, do której należy, na rzecz którego spółka świadczy usługi, nie może być uznany za podatnika z racji obciążenia go kosztami z tytułu świadczenia tych usług.

Oddział spółki nie ma statusu odrębnego podatnika VAT, a wzajemne świadczenia pomiędzy spółką a utworzonym przez nią oddziałem nie są opodatkowane.
 
Zarówno usługi świadczone przez spółkę macierzystą na rzecz oddziału, jak i usługi świadczone przez oddział na rzecz spółki macierzystej nie są czynnościami wykonywanymi na rzecz innego podmiotu, lecz mają charakter czynności realizowanych w ramach jednego podmiotu. W związku z tym nie spełniają definicji świadczenia usług z ustawy o VAT, zatem nie podlegają opodatkowaniu – czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 30 października 2009 r. (IPPP2/443-1024/09-2/AN).

Więcej w Rzeczpospolitej z 26 sierpnia 2010 r.