Nie każdemu należy się awans

Dziennik Gazeta Prawna (2010-08-30), autor: Andrzej Marek , oprac.: GR

sie 31, 2010

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, za jednakowe wypełnianie takich samych obowiązków pracownikom powinny przysługiwać równe uprawnienia dotyczące warunków zatrudnienia. W szczególności pracodawca musi dbać o równe traktowanie kobiet i mężczyzn.

Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania czy dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. W szczególności dla firmy nie mogą mieć znaczenia u swoich podwładnych: płeć, wiek, niepełnosprawność, rasa, religia, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkowa, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientacja seksualna, a także zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony.

W praktyce za bezpieczne kryterium różnego traktowania pracowników uznaje się ich staż pracy i kwalifikacje zawodowe. Pracodawca powinien jednak pamiętać, że w razie ustalenia wynagrodzeń pracowników wykonujących jednakową pracę nie w takiej samej wysokości musi umieć udowodnić, że kierował się przy tym obiektywnymi powodami.

Jednakowe wypełnianie takich samych obowiązków nie oznacza samo przez się równego prawa do awansu na wyższe stanowiska. Jest to bowiem uzależnione od stażu pracy oraz kwalifikacji pracownika. Zakaz dyskryminacji dotyczy także ustalania praw i obowiązków pracownika.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 30 sierpnia 2010 r.