Jakie preferencje dla powodzian

Rzeczpospolita (2010-09-01), autor: Łukasz Zalewski , oprac.: GR

wrz 2, 2010

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, ustawa z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z 2010 r. określa zasady zwolnień podatkowych dla poszkodowanych.

Zwolnione z podatku dochodowego są dochody poszkodowanego otrzymane na usuwanie skutków powodzi z tytułu: nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, a także darowizn, do których nie ma zastosowania ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Oznacza to, że darowizny otrzymane przez powodzian na usuwanie skutków powodzi od obcych osób są zwolnione z podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 12 ustawy nie ma konieczności odprowadzania podatku również od środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, które zostaną przeznaczone na odtworzenie infrastruktury i wyposażenia, utraconych lub zniszczonych w powodzi miejsc pracy oraz rehabilitacji osób niepełnosprawnych u dysponenta tego funduszu.

Zwolnione z podatku są również umorzone pożyczki przyznane przed dniem wejścia w życie ustawy o usuwaniu skutków powodzi ze środków PFRON, o ile w związku z powodzią nastąpiła utrata możliwości spłaty pożyczki.

Zwolnienia z podatku obejmują również przyznane i umorzone refundacje na wyposażenie lub doposażenie stanowisk pracy lub środki na podjęcie działalności gospodarczej przyznane na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia.

Odprowadzać podatku dochodowego nie muszą również poszkodowani bezrobotni, którzy otrzymają od starosty zasiłek dla bezrobotnych.

Wszystkie wyżej wymienione zwolnienia mogą być stosowane w okresie od 1 maja 2010 r. do 31 grudnia 2012 roku.

Więcej w Rzeczpospolitej z 1 września 2010 r.