ZUS pomoże choremu w powrocie do pracy

Dziennik Gazeta Prawna (2010-09-03), autor: Marek Opolski , oprac.: GR

wrz 7, 2010

Pracownik, który po zakończeniu okresu zasiłkowego nadal choruje, ale rokuje poprawę zdrowia, może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. W tym celu musi  złożyć do ZUS wniosek wraz z dokumentacją.

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, w czasie choroby pracownik ma prawo najpierw do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a następnie do zasiłku chorobowego. Jeśli po wyczerpaniu tego okresu zasiłkowego osoba nadal choruje, ale dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują poprawę stanu zdrowia i odzyskanie zdolności do pracy, może uzyskać świadczenie rehabilitacyjne.

Świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest przez ZUS i przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, ale nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Wysokość świadczenia stanowi określony procent zwaloryzowanej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego rehabilitacyjnego i wynosi: 90% podstawy za okres pierwszych trzech miesięcy, 75% – za pozostały okres oraz 100% – gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży lub została spowodowana wypadkiem przy pracy, bądź chorobą zawodową.

Uzyskanie świadczenia rehabilitacyjnego uzależnione jest od wydania przez lekarza orzecznika ZUS orzeczenia o stanie zdrowia wnioskodawcy. Lekarz stwierdza dalszą niezdolność do pracy po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, możliwość odzyskania jej po leczeniu lub rehabilitacji leczniczej, a także przewidywany okres niezbędny do przywrócenia zdrowia.

Orzeczenie w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego wydawane jest na podstawie dokumentacji dołączonej do wniosku oraz po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby zainteresowanej.

Osoba ubiegająca się o świadczenie rehabilitacyjne może wnieść od niekorzystnego dla siebie orzeczenia lekarza orzecznika sprzeciw do właściwej komisji lekarskiej ZUS. Ma na to 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 3 września 2010 r.