Jak księgujemy kredyty i pożyczki

Rzeczpospolita (2010-10-22), autor: Małgorzata Lamch , oprac.: GR

paź 25, 2010

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, zobowiązanie z tytułu zaciągniętego kredytu ujmuje się na koncie „kredyty bankowe” po stronie Ma, natomiast po stronie Winien tego konta ewidencjonuje się spłatę kredytu.

Jeśli przedsiębiorstwo zaciągnęło więcej niż jeden kredyt, zaleca się prowadzić ewidencję analityczną. Pomocne jest również wprowadzenie podziału na kredyty długo- i krótkoterminowe. Prowizje oraz naliczane przez bank odsetki, płacone wraz z miesięczną ratą kredytu ujmuje się w kosztach finansowych.

W przypadku kredytów w rachunku bieżącym czy linii kredytowych, gdy bank nie dokonuje przelewu a jedynie ustala kwotę do bieżącego korzystania, prowizje księgujemy jednorazowo w koszty. Z tym że prowizje od kredytów udzielonych na zakup środka trwałego naliczone, niekoniecznie zapłacone do dnia przyjęcia tego środka do używania ujmujemy na koncie „środki trwałe w budowie”.

Do zobowiązań długoterminowych zalicza się część kredytu, której termin płatności wynikający z umowy przypada na lata następujące po dniu bilansowym, natomiast do zobowiązań krótkoterminowych zalicza się część kredytu, której termin płatności przypada na rok następujący po dniu bilansowym.

Zaciągnięte pożyczki powinno się ewidencjonować w księgach rachunkowych na koncie „pozostałe rozrachunki” w dniu ich otrzymania w wartości nominalnej. Zapis w księgach wygląda następująco; kwotę pożyczki księgujemy na koncie „rachunek bieżący” lub „kasa” po stronie Winien w korespondencji z kontem „pozostałe rozrachunki” po stronie Ma.

Sposób ujmowania w księgach odsetek od pożyczki zależy od celu, na jaki została wykorzystana. Jeśli na cele związane z bieżącą działalnością spółki, odsetki księguje się w koszty finansowe zapisem na koncie „koszty finansowe” po stronie Winien w korespondencji z kontem „pozostałe rozrachunki” po stronie Ma.

Natomiast gdy pożyczka została zaciągnięta w celu wybudowania nowego środka trwałego, odsetki zwiększają jego wartość początkową do momentu oddania go do użytku, zapis na koncie „środki trwałe w budowie” strona Winien oraz „pozostałe rozrachunki” strona Ma. Po oddaniu środka trwałego do użytku odsetki są kosztami finansowymi. Spłata pożyczki wraz z odsetkami księgowana jest zapisem na koncie „pozostałe rozrachunki” po stronie Winien i na koncie „rachunek bieżący” po stronie Ma.

Więcej w Rzeczpospolitej z 22 października 2010 r.