PIT: Nie każdy podatnik może być darczyńcą

Rzeczpospolita (2010-10-25), autor: Monika Pogroszewska , oprac.: GR

paź 26, 2010

Blisko sześć milionów osób nie może przekazać 1 procenta swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Jak donosi Rzeczpospolita, problem braku możliwości przekazania 1 proc. podatku na rzecz OPP dotyczy pracowników rozliczanych przez zakład pracy, ale przede wszystkim emerytów i rencistów. To ta grupa korzysta najczęściej z rozliczenia przez płatnika, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dla emerytów i rencistów bardzo wygodnym rozwiązaniem jest to, że wszystkie formalności załatwia za nich ZUS. Do końca lutego otrzymują z ZUS informację na druku PIT-11A/PIT-40A, która jest też pełnoprawnym rozliczeniem rocznym. Jeśli nie mają żadnych innych dochodów, nie korzystają z ulg ani nie chcą się rozliczać z małżonkiem – nie muszą już składać do urzędu skarbowego żadnego innego zeznania.

Z Interpretacji organów podatkowych wynika jednak, że samodzielne zeznanie jest konieczne wówczas, gdy podatnik chce przekazać 1 proc. na rzecz OPP. Przykładem jest interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 czerwca 2008 r. (nr IPPB2/415-410/08-2/JK).

W podobnej sytuacji znajdują się pracownicy, którzy składają w firmie specjalne oświadczenie na druku PIT-12. Zakład pracy ma wówczas obowiązek rozliczyć za nich roczny podatek na formularzu PIT-40. Gdyby jednak zechcieli przekazać 1 proc. PIT na rzecz OPP, będą musieli ponownie sami złożyć do urzędu skarbowego PIT-37.

Wyrok WSA w Warszawie (sygn. III SA/Wa 1902/10) pokazuje jednak że interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie prowadzi do nierównego traktowania podatników.

Bez zmian pozostała jednak zasada, iż osoby rozliczające się za pośrednictwem płatnika nadal nie mogą podzielić się odsetkiem swojego podatku.

Więcej w Rzeczpospolitej z 25 października 2010 r.