Czy po połączeniu spółkę nadal chroni interpretacja podatkowa?

Rzeczpospolita (2010-11-30), autor: Edyta Głębicka , oprac.: GR

gru 1, 2010

Czy można skorzystać z indywidualnych wyjaśnień przepisów podatkowych wydanych poprzednikowi prawnemu. Przed takim dylematem stoją m.in. spółki, które uległy przekształceniu.
 
Jak czytamy w Rzeczpospolitej, organy podatkowe argumentują, że od 1 lipca 2007 r. ordynacja podatkowa nie przewiduje już takiej możliwości. Przed tą datą na mocy wyraźnych postanowień art.14d, przepisy dotyczące ochrony dawanej przez interpretację (art. 14a – 14c) stosowało się odpowiednio do następcy prawnego podatnika, a także do osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe.

Według Izby Skarbowej w Katowicach zważywszy na zasadę racjonalności ustawodawcy, oznacza to, że przepisy dotyczące skutków zastosowania się przez podatnika do wydanej interpretacji nie mają zastosowania do następcy prawnego podatnika (interpretacja z 26 lipca 2010 r., IBPBI/2/423-637/10/CzP).

Nieco inne argumenty podnosi Izba Skarbowa w Warszawie. Stwierdziła ona, że następca prawny skorzysta z ochrony, tylko gdy poprzednik zastosował się do wskazówek fiskusa i w ten sposób ją uzyskał. Ochrona nie będzie jednak przysługiwała, jeśli to on sam postąpi w sposób wskazany w odpowiedzi udzielonej poprzednikowi.
 
WSA w Warszawie w wyroku z 11 czerwca 2010 r. (III SA/Wa 99/10) stwierdził, że osoba prawna łącząca się przez przejęcie wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki przejmowanego podmiotu przewidziane w prawie podatkowym. Zdaniem WSA regulacje te mają zastosowanie również do ochrony wynikającej z interpretacji, która jest prawem niemajątkowym przechodzącym na następcę prawnego. 

Więcej w Rzeczpospolitej z 30 listopada 2010 r.