Rozliczenie zakupu kasy fiskalnej: Nie warto kupować najtańszych urządzeń

Rzeczpospolita (2010-12-16), autor: Konrad Piłat , oprac.: GR

gru 17, 2010

Przedsiębiorcy, którzy utracą zwolnienie z obowiązku posiadania kasy, nie powinni się obawiać kosztów ich zakupu. Dlatego że wydatki te w znacznej części odzyskają, płacąc niższe podatki.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, z art. 111 ustawy o VAT wynika, że każdy przedsiębiorca, który w obowiązującym go terminie rozpocznie ewidencjonowanie obrotu i VAT należnego, odzyska w formie ulgi na kasę fiskalną 90 proc. jej ceny zakupu (bez podatku). Zwrot ten nie może jednak przekraczać 700 zł.

Jeśli nabywca nie jest zwolniony od VAT, to ma również prawo odliczyć ten podatek wynikający z faktury zakupu. Przysługuje mu także prawo zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów. W ten sposób obniży podatek dochodowy.

Nie wszyscy przedsiębiorcy uzyskają jednak wszystkie opisane korzyści podatkowe. W przyszłym roku zwolnienie z obowiązku wydawania paragonów straci wiele osób opłacających tzw. kartę podatkową. One nie zaliczą wydatków do kosztów uzyskania przychodów, bo w ogóle ich nie ewidencjonują. Podatnicy ci powinni to uwzględnić, wybierając odpowiedni model kasy.

Nie wszystkie firmy kupujące kasy mogą odliczyć VAT od ceny zakupu urządzenia. Obowiązuje bowiem ogólna zasada zawarta w art. 86 ust 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o naliczony. Dotyczy to także przedsiębiorców, którzy wybrali lub wybiorą na 2011 r. zwolnienie podmiotowe od VAT.

Zgodnie z ogólną zasadą ulga może być odliczona w deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie, lub za okresy następujące po tym okresie rozliczeniowym. Podstawą jest posiadanie przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.

Więcej w Rzeczpospolitej z 16 grudnia 2010 r.