PIT: Decyzję o wyborze formy opodatkowania można zmienić

Rzeczpospolita (2011-01-13), autor: Agnieszka Smolarczyk , oprac.: GR

sty 14, 2011

Podatnik, który złożył oświadczenie o wyborze formy opodatkowania, może zmienić zdanie. Choć z przepisów jednoznacznie to nie wynika, fiskus się na to zgadza. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu terminu.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, ustawodawca pozwala podatnikom na wybór innej formy opodatkowania niż zasady ogólne, gdzie podatek płaci się według skali ze stawkami 18% i 32%. Aby taki wybór był skuteczny, muszą być spełnione określone warunki. Jednym z nich jest konieczność złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia, w którym podatnik informuje, w jaki sposób chce się rozliczać z uzyskiwanych przychodów.

Termin, w jakim takie oświadczenie powinien złożyć, zależy od tego, czy działalność rozpoczyna w danym roku podatkowym po raz pierwszy, czy też kontynuuje ją i jedynie chce zmienić sposób rozliczania się z uzyskiwanych z niej zysków.

Gdy w grę wchodzi zmiana dotychczasowej formy opodatkowania na inną, oświadczenie trzeba złożyć do 20 stycznia. Terminu tego nie wolno przekroczyć. Jeśli podatnik spóźni się choćby o jeden dzień, nie będzie mógł skorzystać z wybranej przez siebie formy opodatkowania. Możliwe będzie to dopiero w kolejnym roku.

Jeśli natomiast podatnik dopiero zakłada firmę, oświadczenie o wyborze formy opodatkowania składa do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, jednak najpóźniej w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Ani w ustawie o PIT, ani w ustawie o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie ma przepisów, które zezwalałyby lub zabraniały podatnikom zmiany złożonego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania. W żadnym przepisie ustawodawca nie ogranicza podatnika co do możliwości wycofania oświadczenia o wyborze opodatkowania lub jego zmiany. Co więcej, skoro przepisy mówią, że podatnik może złożyć w odpowiednim terminie oświadczenie o wyborze formy opodatkowania innej niż zasady ogólne, to wydaje się, że również może takie oświadczenie wycofać.

Potwierdzają to coraz częściej organy podatkowe. Przykładem jest interpretacja IS w Bydgoszczy z 7 kwietnia 2009 r. (ITPB1/415-64/09/WM). Izba stwierdziła, że jeśli do 20 stycznia roku podatkowego, który to dzień jest ostatecznym terminem na wybór formy opodatkowania dla podatników kontynuujących działalność gospodarczą, podatnik nie dokonał wyboru podatku liniowego, bo wycofał złożone wcześniej oświadczenie, nie ma przeszkód, by dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkować według podstawowej formy opodatkowania działalności gospodarczej, jaką jest skala podatkowa.

Więcej w Rzeczpospolitej z 13 stycznia 2010 r.