Jak ewidencjonować usługi ciągłe

Rzeczpospolita (2011-01-24), autor: Beata Stasiek-Juszczyńska , oprac.: GR

sty 25, 2011

Dość często przepisy nakazują w dwóch różnych terminach rozliczyć kwoty wynikające z wystawionej faktury odmiennie dla celów VAT i podatku dochodowego. Warto o tym pamiętać  na przełomie lat podatkowych. Wtedy bowiem nawet niewielki błąd w rozliczeniu podatku dochodowego może spowodować, że przychód zostanie wykazany w innym roku, niż powinien.

Jak donosi Rzeczpospolita, zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi lub wydania towaru. Jeśli jednak transakcja powinna być udokumentowana fakturą, to decyduje moment jej wystawienia, ale nie później niż w siódmym dniu, licząc od momentu wydania towaru lub wykonania usługi.

W przypadku usług o charakterze ciągłym regułą jest wystawianie faktury na koniec danego okresu rozliczeniowego. Dlatego, że koniec okresu rozliczeniowego najczęściej jest uznawany także za zakończenie wykonania usługi, bądź jej części. Może się więc zdarzyć, że w przypadku okresów rozliczeniowych dłuższych niż rok obowiązek wystawienia faktury nastąpi dopiero po jego zakończeniu. Wtedy też powstanie obowiązek podatkowy w VAT.

Tymczasem przychód w CIT trzeba wykazać wcześniej. Trzeba o tym pamiętać. Analiza umów, faktur i płatności może pomóc w uniknięciu nieprawidłowego rozliczenia zarówno VAT, jak i CIT oraz uchronić przed negatywnymi skutkami powstania zaległości podatkowych i konsekwencjami wynikającymi z kodeksu karnego skarbowego.

Więcej w Rzeczpospolitej z 24 stycznia 2011 r.