Odprawa rentowa wyklucza emerytalną

Rzeczpospolita (2011-02-14), autor: Piotr Wojciechowski , oprac.: GR

lut 15, 2011

Jeśli pracownik otrzyma odprawę rentową z powodu stanu zdrowia u jednego pracodawcy, u kolejnego nie nabędzie już prawa do tej za przejście na emeryturę. Nie ma też szans na uzupełnienie między tymi kwotami – czytamy w Rzeczpospolitej.

Zasady przyznawania prawa do odprawy emerytalnej określają przepisy płacowe obowiązujące u pracodawcy. Do nich należą: układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania, premiowania czy zawarta z pracownikiem umowa o pracę.

Jeżeli przepisy płacowe obowiązujące u pracodawcy nie gwarantują podwładnemu odprawy rentowej lub emerytalnej, stosuje się wtedy art. 921 k.p. Zgodnie z nim pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jednocześnie przepis ten przewiduje, że ten kto otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Do niedawna nie było jednak pewności, czy otrzymanie odprawy z powodu przejścia na rentę u jednego pracodawcy uniemożliwia otrzymanie tej za przejście na emeryturę w kolejnej firmie. Ostatecznie wątpliwości te rozwiała uchwała SN z 18 marca 2010 r. (II PZP 1/10).

Więcej w Rzeczpospolitej z 14 lutego 2011 r.