Pracodawcy łamią prawo i oszczędzają, źle licząc wynagrodzenia chorobowe. Nie uwzględniają wszystkich składników, od których płacili składki – czytamy w Rzeczpospolitej.

Pomimo wyroku TK z 24 czerwca 2008 r. który wskazał, że art. 41 ust. 1 nie można interpretować tak, że w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się wypłaconych pracownikowi – w okresie przyjętym do jej ustalenia – składników wynagrodzenia, od których ten uiścił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane podczas choroby albo zasiłku chorobowego.

W podobnej sprawie (sygn. akt VI Pa 256/10) zajął stanowisko sąd okręgowy, który stwierdził że dodatek specjalny nie był świadczeniem, do którego pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku, ponieważ – zgodnie z przepisami płacowymi – nie był wypłacany pracownikowi.

Sąd uznał, że pracodawca nie miał podstaw do ograniczania przyznanego wynagrodzenia chorobowego. Zasądził wyrównanie, którego domagał się. Pracodawca musiał naliczyć wynagrodzenie chorobowe od dodatku specjalnego.

Więcej w Rzeczpospolitej z 15 lutego 2011 r.