Czy pracownik może odmówić przejścia na telepracę

Rzeczpospolita (2011-02-16), autor: Rzeczpospolita , oprac.: GR

lut 17, 2011

Pracodawca nie może jednostronnie powierzyć pracownikowi wykonywania pracy w formie telepracy. Ten ma prawo nie zgodzić się na taką zmianę. Brak zgody nie naraża pracownika na negatywne konsekwencje, w szczególności na wypowiedzenie – wyjaśnia ekspert współpracujący z Rzeczpospolitą.

Jak czytamy w dzienniku, ustawodawca wyraźnie wykluczył również zobowiązanie pracownika przez pracodawcę do wykonywania pracy w formie telepracy na zasadach czasowego powierzenia mu obowiązków na okres do 3 miesięcy w roku w szczególnie uzasadnionych, nadzwyczajnych przypadkach.

Jeśli strony stosunku pracy w trakcie zatrudnienia zgodziły się na przejście na telepracę, to każda z nich ma prawo w terminie 3 miesięcy od dnia podjęcia pracy w tej formie wystąpić z wiążącym wnioskiem o przywrócenie poprzednich warunków.

Ich przywrócenie musi nastąpić do 30 dni od otrzymania wniosku w tej sprawie. Jeżeli wniosek telepracownika zostanie złożony po upływie 3 miesięcy, pracodawca powinien, w miarę możliwości, go uwzględnić.

Więcej w Rzeczpospolitej z 16 lutego 2011 r.