Od nowego roku nie wszystkie usługi w zakresie ochrony zdrowia są zwolnione z opodatkowania. Do niektórych należy stosować 23-proc. stawkę VAT.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej od 1 stycznia 2011 r. zwolnienie z VAT obejmuje jedynie usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, ratowaniu, zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związaną, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej. Zwolnione są również takie usługi świadczone przez lekarzy i dentystów, pielęgniarki i położne, psychologów oraz inne osoby wykonujące zawody medyczne.

Oznacza to, że dla oceny zwolnienia z VAT danego świadczenia nie ma już znaczenia klasyfikacja statystyczna, ale ocena konkretnej czynności pod kątem spełnienia lub nie celów terapeutycznych bądź profilaktycznych.

Zmiana przepisów podatkowych skutkuje objęciem części dotąd zwolnionych usług 23-proc. Większość świadczeń zdrowotnych wykonywanych dotąd przez ZOZ i specjalistów medycznych nadal objęta jest zwolnieniem z tego podatku.

Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2011 r. do 150 tys. zł zwiększył się próg zwolnienia podmiotowego, co sprawia, że nawet objęcie VAT niektórych świadczeń wykonywanych przez lekarzy w ramach ich indywidualnych praktyk czy mniejszych przychodni nie spowoduje ich realnego obciążenia tym podatkiem.

Więcej w Rzeczpospolitej z 17 lutego 2011 r.