Kiedy osoba niepełnosprawna będzie dyskryminowana

Dziennik Gazeta Prawna (2011-02-22), autor: Łukasz Guza , oprac.: GR

lut 22, 2011

Osoba niepełnosprawna nie może być dyskryminowana przez pracodawcę ze względu na swój stan zdrowia. Tak wynika z ustawy z 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. Weszła ona w życie 1 stycznia 2011 r. – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Jak czytamy w dzienniku, ustawa przewiduje, że warunki podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej lub zawodowej nie mogą dyskryminować osób fizycznych ze względu na ich niepełnosprawność. Oznacza to, że pracodawca lub zleceniodawca nie może w sposób mniej korzystny określić warunków zatrudnienia niepełnosprawnego pracownika lub zleceniobiorcy. Działanie takie jest przejawem dyskryminacji. Osoba niepełnosprawna może w takim przypadku zażądać zaniechania dyskryminacyjnego zachowania oraz odszkodowania. Wystarczy, że uprawdopodobni przed sądem przejaw dyskryminacji. To pracodawca musi w takiej sytuacji udowodnić, że jego działanie nie miało dyskryminującego charakteru.

Nowe przepisy nie zezwalają też na dyskryminację ze względu na niepełnosprawność w podejmowaniu kształcenia zawodowego, w tym dokształcania, doskonalenia, przekwalifikowania zawodowego oraz praktyk zawodowych. Ustawa potwierdza uprawnienie osób niepełnosprawnych do przystępowania i działania w związkach zawodowych, organizacjach pracodawców oraz samorządach zawodowych, a także korzystania z uprawnień przysługujących członkom tych organizacji.

Jakiekolwiek ograniczenie tych praw ze względu na stan zdrowia jest niedopuszczalne. W takich przypadkach osoba niepełnosprawna może domagać się odszkodowania. Roszczenie takie przysługuje jej także w razie nierównego traktowania w dostępie do instrumentów rynku pracy i usług rynku pracy określonych w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (czyli np. szkoleń organizowanych przez urzędy pracy).

Ustawa z 3 grudnia 2010 r. wprowadza także zmiany do ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zobowiązuje pracodawców do wprowadzenia racjonalnych usprawnień w firmie i dostosowania jej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ustawa przewiduje, że sami pracownicy mogą zgłaszać, jakie potrzeby wynikają z ich niepełnosprawności.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 lutego 2011 r.