Jakie składki od umowy-zlecenia z emerytem

Dziennik Gazeta Prawna (2011-03-03), autor: Andrzej Radzisław , oprac.: GR

mar 3, 2011

Chcemy zatrudnić na podstawie umowy-zlecenia osobę, która pobiera emeryturę z KRUS. Będzie to jej jedyny przychód. Jakim ubezpieczeniom będzie ona podlegała i jakie dokumenty należy za nią złożyć? Czy trzeba opłacać również składkę na Fundusz Pracy? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspert „DGP, w przypadku, o którym mowa w pytaniu, emeryt z tytułu umowy-zlecenia objęty jest obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Z umowy-zlecenia podlega także ubezpieczeniu wypadkowemu. Dobrowolne jest jedynie ubezpieczenie chorobowe.

Umowa-zlecenie zawsze stanowi tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Składka na to ubezpieczenie jest bowiem opłacana od każdego z tytułów odrębnie. Wobec tego fakt iż składka na ubezpieczenie zdrowotne jest już opłacana z tytułu pobierania emerytury, nie zwalnia z obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu z umowy-zlecenia.

Zatrudniając emeryta, płatnik składek w terminie siedmiu dni od daty rozpoczęcia wykonywania umowy-zlecenia powinien zgłosić go z tej umowy do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego oraz ewentualnie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jeśli zleceniobiorca emeryt będzie chciał temu ubezpieczeniu podlegać.

Zgłoszenie do ubezpieczeń powinno zostać przekazane poprzez złożenie formularza ZUS ZUA. Na druku tym przekazywana jest m.in. informacja o kodzie tytułu do ubezpieczeń. Emeryt powinien być zgłoszony do ubezpieczeń z kodem 04 11 10. W ostatnim znaku w kodzie przekazywana jest informacja o stopniu niepełnosprawności (gdy wpisane jest zero, emeryt nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności).

Za każdy miesiąc wykonywania umowy-zlecenia należne składki powinny być wykazywane w raporcie ZUS RCA. W raporcie tym płatnik wykazuje wypłacony w danym miesiącu przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Gdy zatrudniony zleceniobiorca ukończył 60 lat, płatnik nie opłaca już za niego składki na Fundusz Pracy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 3 marca 2011 r.