Wcześniejsze emerytury tylko dla stałych pełnoetatowców

Rzeczpospolita (2011-03-03), autor: Ryszard Sadlik , oprac.: GR

mar 4, 2011

Pracownik może uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury po spełnieniu określonych warunków. Mężczyzna musi ukończyć 60, a kobieta 55 lat, mieć okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat u kobiet i 25 lat u mężczyzn oraz co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych, gdy wykonywał pracę określoną w wykazie A rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze – czytamy w Rzeczpospolitej.

Jak wyjaśnia dziennik, w stosunku do niektórych grup zawodowych rozporządzenie przewiduje odmienne, bardziej korzystne warunki nabycia prawa do emerytury. Dotyczy to np. wykonujących prace określone w wykazie B, przy przetwórstwie azbestu, produkcji ołowiu i kadmu czy w hutnictwie.

Okresami pracy uzasadniającymi prawo do wcześniejszej emerytury są te, w których zadania w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze były wykonywane stale i w pełnym wymiarze czasu obowiązującym na danym stanowisku.

Jeżeli więc pracownik tylko w części swojego czasu pracy świadczył ją w warunkach szczególnych, a w części wykonywał inne prace, które nie są zaliczane do tych w warunkach szczególnych, nie można go uwzględnić przy ustalaniu okresów uprawniających do wcześniejszej emerytury jako pracy w warunkach szczególnych. Podobnie uznał SN w wyroku z 19 września 2007 r. (III UK 38/07).

Więcej w Rzeczpospolitej z 3 marca 2011 r.