Przed sądem pracy strony mogą przedstawić każdy dowód

Rzeczpospolita (2011-03-25), autor: Tomasz Poznański , oprac.: GR

mar 25, 2011

Podwładnemu łatwiej udowodnić swoje racje w procesie z zakresu prawa pracy lub ubezpieczeń społecznych niż w zwykłym postępowaniu cywilnym, bo ustawodawca zniósł niektóre ograniczenia przy dowodach obowiązujące w postępowaniu cywilnym – czytamy w Rzeczpospolitej.

Jak wyjaśnia dziennik, do postępowania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych stosuje się przepisy ogólne postępowania cywilnego z uwzględnieniem działu III kodeksu postępowania cywilnego, precyzujące odrębność tych spraw. Jednym z wyjątków przy postępowaniu dowodowym jest art. 473 k.p.c., który stanowi, że do tych postępowań nie odnoszą się przepisy ograniczające dopuszczalność dowodu ze świadków i z przesłuchania stron.

Znaczenie tej regulacji doceni zwłaszcza pracownik lub ubezpieczony, kiedy będzie powoływał się na okoliczności, które powinny zostać odzwierciedlone w dokumentach. W sprawach prawa pracy lub ubezpieczeń społecznych – mimo nieprawidłowości formy czynności prawnej – dopuszczalne będą przesłuchania, które być może pozwolą dokonać stosownych ustaleń – tłumaczy ekspert „DGP”.

W konsekwencji do tych spraw nie odnosi się art. 246 k.p.c. Na jego mocy, jeżeli ustawa lub umowa wymagają dla czynności prawnej zachowania formy pisemnej, dowód ze świadków lub z przesłuchania stron w sprawie między uczestnikami tej czynności na fakt jej dokonania jest dopuszczalny, gdy dokument obejmujący czynność został zagubiony, zniszczony lub zabrany przez osobę trzecią. A jeżeli forma pisemna była zastrzeżona tylko dla celów dowodowych, także w wypadkach określonych w kodeksie cywilnym.

Na podstawie art. 247 k.p.c. dowód ze świadków lub z przesłuchania stron przeciwko treści lub ponad treść dokumentu obejmującego czynność prawną wolno dopuścić między uczestnikami tej czynności tylko wtedy, gdy nie doprowadzi to do obejścia przepisów o formie zastrzeżonej pod rygorem nieważności i gdy ze względu na szczególne okoliczności sprawy sąd uzna to za konieczne. Tego przepisu również nie stosuje się przy konflikcie z zakresu prawa pracy czy ubezpieczeń. Zatem sąd powinien uwzględnić wniosek dowodowy z zeznań świadka lub przesłuchania stron w każdym przypadku.

Więcej w Rzeczpospolitej z 24 marca 2011 r.