Jak dokonać potrącenia z zasiłku chorobowego zleceniobiorcy?

Rzeczpospolita (2011-03-30), autor: Izabela Nowacka , oprac.: GR

mar 30, 2011

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, jeśli płatnikiem zasiłków z ubezpieczenia społecznego jest zleceniodawca, to nie jest on zobowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconego zasiłku. Za to po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do końca lutego, wystawi dla zleceniobiorcy informację PIT-8C.

Art. 31 ustawy o PIT nakłada na zakłady pracy obowiązek obliczania i pobierania w ciągu roku zaliczek na podatek od przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego przez nie wypłacanych. Chodzi tu więc tylko o pracodawców, a nie zleceniodawców, którzy jako płatnicy zaliczek podatkowych od przychodów z działalności wykonywanej osobiście wymienieni są w art. 41 ustawy o PIT. Zasiłek natomiast nie jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście, lecz z tzw. innych źródeł. Tym samym zleceniodawca nie jest upoważniony do odprowadzania zaliczki od zasiłku.

Zasiłki z ubezpieczenia społecznego podlegają egzekucji. W przypadku egzekucji na zaspokojenie należności innych niż alimentacyjne można potrącić nie więcej niż 25% kwoty zasiłku. Ten odsetek ustalamy od kwoty brutto zasiłku. Przy potrącaniu lub egzekwowaniu innych należności niż alimentacyjne wolna od potrąceń jest kwota zasiłku w części odpowiadającej 50% kwoty najniższej emerytury. Potrąceń dokonuje się od kwoty zasiłku po odliczeniu zaliczki na podatek. 

Więcej w Rzeczpospolitej z 30 marca 2011 r.