VAT: kolejne zmiany, które mogą sprawić podatnikom wiele kłopotów

Rzeczpospolita (2011-04-01), autor: Paweł Falkowski , oprac.: GR

kwi 1, 2011

Użycie towarów należących do podatnika na cele inne niż związane z przedsiębiorstwem będzie objęte VAT, pod warunkiem, że przysługiwało prawo do odliczenia podatku przy ich nabyciu – informuje Rzeczpospolita.

Zmiany dotyczące opodatkowania VAT nieodpłatnego świadczenia usług mogą sprawić podatnikom wiele kłopotów. Pierwszą zmianą jest dodanie nowej kategorii nieodpłatnych świadczeń, które uznawane będą za odpłatne, podlegające VAT. Takim świadczeniem będzie użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy itp. W tym wypadku opodatkowanie VAT uzależnione będzie od tego, czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku przy nabyciu wykorzystywanych towarów.

W drugiej kategorii świadczeń chodzi o nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika, jego pracowników oraz inne świadczenia niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. W tym wypadku jednak usunięto warunek mówiący o przysługującym podatnikowi prawie do odliczenia VAT przy nabyciu towarów i usług związanych z nieodpłatnie świadczonymi usługami. Od tej zasady będą wyjątki. Jednym z nich jest świadczenie usług zwolnionych z VAT.

Kolejnym wyjątkiem są świadczenia finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Nie są one realizowane w ramach działalności gospodarczej podatnika i z tego powodu nie podlegają VAT. Jednak podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia VAT przy nabyciu towarów i usług finansowanych z funduszu.

Podsumowując, użycie towarów należących do podatnika na cele inne niż związane z przedsiębiorstwem będzie podlegać VAT wyłącznie w sytuacji, gdy przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT przy nabyciu tych towarów.

Więcej w Rzeczpospolitej z 31 marca 2011 r.