Czy udziały w spółce nadal można sprzedać bez VAT?

Rzeczpospolita (2011-04-03), autor: JAROSŁAW HALON , oprac.: GR

kwi 3, 2011

Od 1 stycznia 2011 r. zbycie udziałów nie korzysta ze zwolnienia i jest opodatkowane na zasadach ogólnych, tak twierdzi Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji  z 15 marca 2011 r. Zdaniem Jarosław Halona, radcy prawnego, interpretacja Izby i przytoczone w niej argumenty nie są poprawne – czytamy w Rzeczpospolitej.

Według autora artykułu nie ulega wątpliwości, że incydentalna transakcja zbycia udziałów w spółce nie wypełnia znamion działalności gospodarczej, a co za tym idzie nie będzie podlegała regulacjom ustawy o VAT. Jednak w skierowanym do izby skarbowej zapytaniu wnioskodawca twierdził, że zbywanie udziałów w jego przypadku ma charakter stałej, powtarzalnej aktywności gospodarczej. Przedmiotem jego działalności było bowiem tworzenie i rozwijanie projektów inwestycyjnych, dla których tworzone były spółki celowe.

Znaczną część przychodów wnioskodawcy generowały transakcje zbycia udziałów w tych właśnie spółkach. Jako realizowane z zamiarem powtarzalności podlegały VAT. Zdaniem wnioskodawcy zarówno w stanie prawnym obowiązującym do końca 2010 r., jak i od 1 stycznia 2011 korzystają ze zwolnienia z VAT.
Izba Skarbowa w Bydgoszczy nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Uznała, że sprzedaż udziałów do 31 grudnia 2010 korzystała ze zwolnienia, jednak w odniesieniu do przepisów obowiązujących po tej dacie stwierdziła, że znowelizowana ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje zwolnienie od podatku dla czynności, których przedmiotem są instrumenty finansowe w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Definicja instrumentów finansowych nie obejmuje udziałów w spółkach. Tym samym należy stwierdzić, iż obowiązujące od 1 stycznia 2011 przepisy znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług nie przewidują zwolnienia od opodatkowania dla czynności sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Stanowisko Izby budzi zastrzeżenia, gdyż wywód oparty jest wyłącznie na literalnej wykładni wprowadzonego ostatnią nowelizacją art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT, zwalniającego z opodatkowania usługi mające za przedmiot instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie o obrocie tymi właśnie instrumentami. To, że legalna definicja terminu instrumenty finansowe nie obejmuje udziałów, stanowi, jak się wydaje, kluczową przesłankę uznania przez Izbę, że sprzedaż udziałów nie może podlegać zwolnieniu.

Na gruncie prawa unijnego tego rodzaju transakcja jest zwolniona z VAT, co potwierdził także pośrednio Europejski Trybunał Sprawiedliwości, że zbywanie akcji czy udziałów w spółce, o ile podlega VAT i jest działaniem zmieniającym sytuację prawną i finansową stron transakcji, jest zwolnione od podatku.

Więcej w Rzeczpospolitej z 1 kwietnia 2011 r.