Jak zaksięgować akredytywy w księgach rachunkowych?

Rzeczpospolita (2011-04-07), autor: Wiesława Moczydłowska , oprac.: GR

kwi 7, 2011

Firma, która obawia się, że kontrahent nie zapłaci jej za dostawę towarów lub wykonanie usługi, może zabezpieczyć swoje interesy zobowiązując odbiorcę do ustanowienia akredytywy – informuje Rzeczpospolita.

Akredytywa jest upoważnieniem wystawionym przez odbiorcę towaru do zablokowania odpowiedniej kwoty jego środków pieniężnych, na określony czas, na rzecz wskazanego dostawcy. Jest to dla dostawcy zabezpieczenie terminowej zapłaty, gdy wywiąże się z warunków umowy.

Podstawą do otwarcia akredytywy jest wniosek złożony przez kupującego towar lub usługę do banku, w którym ma rachunek lub zaciągnął kredyt, i za pośrednictwem którego dokonywane są płatności. Określone płatności są rozliczane za pomocą akredytywy przez bank prowadzący rachunek wierzyciela w formie bezgotówkowej z wyodrębnionych na ten cel środków.

Odbiorca uzależnia zapłatę od spełnienia określonego świadczenia przez dostawcę. Zapłata następuje, gdy dostawca złoży dokumenty stwierdzające wykonanie dostawy. Po zapłacie następuje zamknięcie akredytywy, a niewykorzystane środki wracają na rachunek bieżący dłużnika.

Do ewidencji środków pieniężnych wydzielonych z rachunku służy konto 134 „Akredytywy”. Po stronie Wn księgowane są wpływy środków pieniężnych zgodnie ze zrealizowaną przez bank dyspozycją. Po stronie Ma ewidencjonujemy wykorzystanie środków na pokrycie płatności na rzecz kontrahentów, dla których akredytywa została otwarta, oraz zwrot pozostałości.

Akredytywę na rzecz kontrahenta zagranicznego najlepiej utworzyć w ramach posiadanego rachunku walutowego. Otwarcie akredytywy powoduje przesunięcie środków z jednego rachunku bankowego na drugi. Oznacza to, że w ramach posiadanego rachunku walutowego należy przenieść określoną sumę pieniędzy na wyodrębniony rachunek walutowy akredytywy. Przekazanie waluty pomiędzy rachunkami walutowymi następuje według kursu, jaki zastosowano do wyceny wpływu danej waluty. Wartość waluty zgromadzonej na rachunku pozostaje zatem taka sama. W tej sytuacji nie powstaną różnice kursowe. Pojawią się one dopiero w chwili uregulowania zobowiązania.

Więcej w Rzeczpospolitej z 7 kwietnia 2011 r.