Odprawę emerytalno-rentowa można uzyskać tylko raz

Dziennik Gazeta Prawna (2011-04-13), autor: Ewa Drzewiecka , oprac.: GR

kwi 13, 2011

Odprawa emerytalno – rentowa przysługuje w związku z nabyciem prawa do jednego z tych świadczeń. Nie jest konieczne, aby przejście na emeryturę czy rentę było bezpośrednim powodem rozwiązania stosunku pracy – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia przysługuje pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty, z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. Należy się ona pracownikowi także w razie przejścia na wcześniejszą emeryturę, jednak nie w razie rozpoczęcia pobierania renty rodzinnej czy świadczenia przedemerytalnego.
Przysługuje niezależnie od innych odpraw.

Powstanie prawa do emerytury lub z tytułu niezdolności do pracy nie musi mieć miejsca bezpośrednio po rozwiązaniu stosunku pracy. Od tego momentu może upłynąć pewien czas. Również w razie zawarcia umowy o pracę na czas określony przysługuje pracownikowi odprawa rentowa w sytuacji, gdy z woli stron umowa ta rozwiązała się z nadejściem ustalonego terminu, ale wcześniej niż uzyskanie przez pracownika uprawnień z tytułu niezdolności do pracy.

Odprawę emerytalno-rentową można uzyskać tylko raz. Pracownik nie może ponownie nabyć do niej prawa w związku z kolejnym zatrudnieniem i jego rozwiązaniem z powodu przejścia na emeryturę. Jest to świadczenie, które każdy pracownik powinien otrzymać raz w życiu, gdy traci swój status pracowniczy w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. Jeżeli pracownik przechodzi kilkakrotnie na emeryturę u różnych pracodawców, ma prawo wyboru pracodawcy zobowiązanego do wypłaty odprawy emerytalnej.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 kwietnia 2011 r.