Niepełnosprawny pracownik nie odpracuje 2 maja w sobotę

Rzeczpospolita (2011-05-12), autor: Marta Gadomska , oprac.: GR

maj 13, 2011

Nie jesteśmy zakładem pracy chronionej, ale zatrudniamy kilku niepełnosprawnych, którzy pracują 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo. 2 maja wszyscy pracownicy firmy mieli wolny dzień, ale z obowiązkiem odpracowania 14 maja. Czy w przypadku tej grupy zawodowej obowiązek odpracowania wolnego między majowymi światami jest prawidłowy?  – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Jak czytamy w dzienniku, w przypadku pracowników niepełnosprawnych nie można planować czasu pracy tak, by w jednym tygodniu pracowali 6 dni i w zależności od dniówki odpowiednio 42 albo 48 godzin (35 + 7 albo 40 + 8 dodatkowych), a w drugim 4 dni i odpowiednio 28 albo 32 godziny (35 – 7 godzin albo 40 – 8 dodatkowych). Takie przeciętne planowanie godzin pracy jest możliwe tylko wobec osób zatrudnionych na podstawie kodeksu pracy. Zatem wolny 2 maja z obowiązkiem odpracowania w sobotę można było zaproponować tylko im.

W przypadku niepełnosprawnych taki układ wolnych i roboczych dni jest niedopuszczalny, bo spowoduje, że pracodawca zaplanuje pracę w nadgodzinach tygodniowych, a to jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny. I nie ma w tym wypadku znaczenia, że w skali miesiąca wymiar czasu pracy nie zostanie przekroczony. Istotne jest to, że w jednym z jego tygodni godzin pracy będzie o osiem więcej.

Więcej w Rzeczpospolitej z 12 maja 2011 r.