Przedawniona należność nie jest kosztem uzyskania przychodów

Dziennik Gazeta Prawna (2011-05-13), autor: Anna Rymaszewska , oprac.: GR

maj 16, 2011

Należność spółki z ograniczoną odpowiedzialnością od kontrahenta zagranicznego przedawniła się. Jej wycena na dzień bilansowy skutkowała powstaniem zarówno ujemnych jak i dodatnich różnic kursowych. W jaki sposób należy więc wyksięgować przedawnioną wierzytelność oraz różnice kursowe i jakie są podatkowe skutki przedawnienia – pyta czytelnik „DGP”.

Jak czytamy w dzienniku, wierzytelności odpisane jako przedawnione nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli przedawnieniu ulegają wierzytelności, na które podatnik uprzednio utworzył odpis aktualizujący zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, konieczne jest doliczenie kwoty stanowiącej równowartość tego odpisu do przychodów z działalności gospodarczej.

Do przychodów podatnika zalicza się m.in. wartość należności przedawnionych w tej części, od której dokonane odpisy aktualizujące zostały uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Przedawniona należność powinna zostać odpisana w pozostałe koszty operacyjne według wartości ustalonej według kursu waluty obowiązującego w dniu powstania wierzytelności.

Zatem salda odpisywanej wierzytelności nie podlegają ponownej wycenie według kursu z dnia ich odpisania. W efekcie dotychczas naliczone różnice kursowe ustalone na dzień bilansowy podlegają wystornowaniu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 maja 2011 r.