Jak opodatkować darowiznę w małżeństwie?

Rzeczpospolita (2011-07-13), autor: Malina Brzozowska , oprac.: GR

lip 13, 2011

Dla celów rozliczeń z fiskusem ważne jest ustalenie obdarowanego czy jest nim jeden, czy oboje małżonków – informuje Rzeczpospolita.

Zgodnie z regulacjami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa. Kodeks wskazuje także przedmioty majątkowe, które nie są objęte wspólnością ustawową i należą do majątku osobistego każdego z małżonków np. nabyte w drodze darowizny, spadku lub zapisu. Otrzymanie więc darowizny przez żonę nie będzie oznaczało jej otrzymania także przez męża, niezależnie od panującego w małżeństwie ustroju majątkowego. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy zgodnie z wolą darczyńcy darowizna wejdzie w skład majątku wspólnego małżonków. Wówczas należy przyjąć, że darowiznę otrzymała zarówno żona, jak i mąż.

Mąż w związku z otrzymaniem darowizny od teściów podlegać będzie zasadom opodatkowania przewidzianym dla osób należących do I grupy podatkowej. Zatem, gdy kwota darowizny nie przekroczy 9637 zł, przysługiwać mu będzie zwolnienie z tego podatku. Należy jednak pamiętać, że także w tym wypadku zwolnienie dotyczy majątku nabytego od danej osoby w ciągu okresu pięcioletniego, tj. kwota ta obejmuje wszystkie rzeczy nabyte przez zięcia od teścia w okresie pięciu lat poprzedzających rok, w którym dokonano omawianej darowizny.

Jeżeli w omawianej sytuacji darowiznę otrzyma tylko córka, będzie mogła skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn po spełnieniu warunków formalnych. Ponieważ pieniądze otrzymane w ten sposób będą stanowić jej majątek osobisty, będzie mogła nim swobodnie rozporządzać również na rzecz małżonka, np. udzielając mu darowizny. W tej sytuacji mąż będzie miał prawo skorzystać z tego samego zwolnienia przewidzianego dla najbliższej rodziny, z którego pierwotnie skorzystała żona.

Więcej w Rzeczpospolitej z 13 lipca 2011 r.