Jak rozliczyć składki od świadczeń ze środków zfśs?

Rzeczpospolita (2011-07-28), autor: Izabela Nowacka , oprac.: GR

lip 28, 2011

Jeśli pracodawca przyznaje świadczenia socjalne z zakładowego funduszu dla wszystkich pracowników w jednakowej wysokości, to musi naliczyć i zapłacić od nich składki – informuje Rzeczpospolita.

Pracownicy dostali w czerwcu, ze środków zfśs, paczki z okazji Dnia Dziecka, wszyscy o jednakowej wartości. W lipcu kontrola z ZUS stwierdziła, że należy odprowadzić od wartości paczek składki, bo nie było kryteriów socjalnych. Jak sporządzić korekty i rozliczyć niedopłaty składek, czy to też wpływa na podatek? -pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

W opisanej sytuacji pracodawca nie zachował warunków zwolnienia paczek ze składek. Nie można więc nie zgodzić się ze stanowiskiem kontrolera ZUS, który nakazał naliczyć i zapłacić składki od świadczeń wydanych pracownikom w jednakowej wysokości, czyli niezgodnie z przepisami ustawy o zfśs, mimo że źródłem pochodzenia był fundusz. Dla płatnika oznacza to pewne komplikacje.

Po pierwsze, powinien sporządzić korekty dokumentów rozliczeniowych do ZUS za czerwiec, kiedy pracownicy uzyskali przychód w postaci paczek stanowiący podstawę wymiaru składek. W raportach korygujących ZUS RCA należy wykazać prawidłową wysokość podstawy wymiaru, tj. zwiększoną o wartość paczki, i ponownie obliczyć kwoty należnych składek Komplet korygujący składa się z raportów imiennych i zbiorczej deklaracji korygującej ZUS DRA.

Skutkiem poprawienia dokumentów będzie niedopłata na koncie wszystkich składek. Płatnik musi zapłacić je w całości, a więc zarówno w części finansowanej przez siebie, jak i pracownika wraz z odsetkami za zwłokę, chyba że ich kwota nie przekracza 6,60 zł. Wówczas nie ma obowiązku doliczania odsetek do kwoty zaległości.

Kolejny krok płatnika to odzyskanie od pracowników składek za nich wyłożonych. Trzeba więc poinformować pracowników o konieczności zwrotu na rzecz pracodawcy zapłaconych do ZUS zaległych składek, w części obciążającej stronę ubezpieczoną. Osobom, które oddadzą składki społeczne i zdrowotne, przysługuje odliczenie ich odpowiednio od dochodu i podatku w zeznaniu rocznym. Natomiast ci, którzy nie zwrócą składek, uzyskają przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu i oskładkowaniu. Gdyby bowiem od razu pracodawca doliczył wartość paczki do podstawy wymiaru i naliczył składki, pracownicy mieliby je potrącone z wypłaty czerwcowej. Zapłata przez pracodawcę składek zaległych nie zwalnia pracownika z obowiązku ich sfinansowania.

Pozostaje jeszcze do wyjaśnienia i naprawienia ze strony płatnika kwestia zaniżenia przychodu pracowników w czerwcu i niepobrania zaliczek na podatek od świadczeń, które też podlegały opodatkowaniu. Pracodawca jako płatnik ma obowiązek wpłacić do urzędu skarbowego niedopłatę w zaliczkach na podatek za czerwiec wraz z odsetkami za zwłokę.

Więcej w Rzeczpospolitej z 27 lipca 2011 r.