Limit przychodu, od którego opłaca się składki

Rzeczpospolita (2011-08-29), autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

sie 29, 2011

Osoba pracująca na kilku etatach lub zmieniająca pracę powinna sprawdzić, czy nie zapłaciła za dużo składek – czytamy w Rzeczpospolitej.

Dostałem ostatnio od ZUS zwrot ponad 1,5 tys. zł – dziwi się pracownik jednej z warszawskich firm. Problem w tym, że nie mam pojęcia, co to za pieniądze i czy zaraz nie będę musiał ich zwrócić.

Okazało się, że w poprzednim roku ten pracownik zmienił pracę. Jego zarobki w starej i nowej firmie były tak wysokie, że przekroczyły limit przychodu, od którego opłaca się składki na ubezpieczenia społeczne. Rzecz w tym, że nowy pracodawca nie wiedział o tym przekroczeniu i dalej opłacał składki.

Weryfikacja, czy zarobki danej osoby przekroczyły już ustawowy limit, nie powinna nastręczać zbyt wielu trudności dociekliwemu pracownikowi. Wystarczy, że zsumuje swoje dochody na podstawie wystawianych co miesiąc przez każdego pracodawcę raportów, w których wykazuje się podstawę wymiaru, od której zostały naliczone składki na ubezpieczenia społeczne.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jeśli w 2011 r. przychód pracownika przekroczy 100 770 zł, to firma lub kilka firm, w których jest zatrudniony, nie mogą już potrącać składek na ubezpieczenia społeczne, dzięki czemu więcej trafia do kieszeni pracownika.

Więcej w Rzeczpospolitej z dnia 27 sierpnia 2011 r.