Niepełnosprawny student może wnioskować o pomoc

Dziennik Gazeta Prawna (2013-03-08), autor: Urszula Mirowska-Łoskot , oprac.: GR

mar 8, 2013

Szkoły wyższe są zobowiązane do stwarzania niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia. Taki obowiązek nałożyła na nie nowelizacja z 18 marca 2011 r. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 84, poz. 455). Obowiązuje od 1 października 2011 r. – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Uczelnie publiczne i niepubliczne dostają środki z budżetu na ten cel. Mogą je przeznaczyć na opłacenie osobistych asystentów, tłumaczy języka migowego oraz materiały dydaktyczne dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami. Studenci ci mają też prawo wnioskować o stypendia z Funduszu Pomocy Materialnej oraz dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W uczelniach działają biura do spraw osób niepełnosprawnych, które udzielają informacji o pomocy, na jaką mogą liczyć studenci z dysfunkcjami. Pomagają one w wypełnianiu wniosków przy ubieganiu się o stypendia zarówno ze środków FPM, jak i PFRON. Poza poradami na temat świadczeń finansowych organizacje te oferują także wsparcie w rozwiązywaniu problemów związanych z funkcjonowaniem na uczelni.

Biura te organizują również szkolenia, warsztaty oraz seminaria dla studentów w zakresie wyrównywania szans w studiowaniu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 marca 2013 r.