Jakie warunki musi spełnić fundacja, aby utworzyć zakład aktywności zawodowej

Dziennik Gazeta Prawna (2013-10-07), autor: Mateusz Brząkowski, , oprac.: GR

paź 7, 2013

Jesteśmy fundacją prowadzącą działalność na rzecz rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. W związku z tym chcemy utworzyć zakład aktywności zawodowej (ZAZ), dzięki czemu będziemy mogli m.in. utworzyć zakładowy fundusz aktywności i korzystać z jego środków. Przepisy wymagają jednak, aby utworzona wyodrębniona organizacyjnie i finansowo jednostka w postaci ZAZ zatrudniała 70 proc. osób z niepełnosprawnością. Chcemy spełnić ten warunek, ale nie wiemy, czy do ogółu zatrudnionych mamy wliczać tylko osoby zatrudnione przez ZAZ, czy także osoby niepełnosprawne pracujące dla fundacji? Czy jako ZAZ musimy wysyłać do PFRON co miesiąc informacje o zatrudnieniu? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.


Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych gmina, powiat, fundacja, stowarzyszenie lub inna organizacja społeczna, której statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych (dalej: organizator), może utworzyć wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostkę i uzyskać dla tej jednostki status zakładu aktywności zawodowej, jeżeli:


1) co najmniej 70 proc. ogółu osób zatrudnionych w tej jednostce stanowią osoby niepełnosprawne, w szczególności skierowane do pracy przez powiatowe urzędy pracy:


a) zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności,


b) zaliczone do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną, w tym osób, w stosunku do których rada programowa, o której mowa w art. 10a ust. 4, zajęła stanowisko uzasadniające podjęcie zatrudnienia i kontynuowanie rehabilitacji zawodowej w warunkach pracy chronionej;


2) spełnia warunki, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt. 2 i 3;


3) przeznacza uzyskane dochody na zakładowy fundusz aktywności;


4) uzyska pozytywną opinię starosty o potrzebie utworzenia zakładu aktywności zawodowej, z wyjątkiem przypadku, gdy organizatorem jest powiat.


Zgodnie ze stanowiskiem Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych z 2 sierpnia 2013 r. (znak: BON-I-52310-51-IKW/13) to zakład aktywności zawodowej – nie zaś organizator – jest pracodawcą w stosunku do osób w nim zatrudnionych – zgodnie z art. 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tj. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.). Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych dla ZAZ został określony w art. 29 ust. 1 ustawy o rehabilitacji.


Ponadto zakład aktywności zawodowej, podobnie jak i inni pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne, zobowiązany jest do przesyłania do PFRON, zgodnie z art. 21 ust. 2f ustawy o rehabilitacji oraz rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 20 grudnia 2012 r. w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych, informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 33):


1) INF-1 – informacji miesięcznej o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych,


2) INF-Z – informacji miesięcznej o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych – informacja ewidencyjna,


3) INF-2 – informacji rocznej o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.


Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 września 2013 r.