Spóźniona ulga tylko poprzez korektę deklaracji

Rzeczpospolita (2014-07-29), autor: Tomasz Krywan , oprac.: GR

lip 30, 2014
Jeden z moich kontrahentów nie zapłacił mi dotychczas faktury z września 2013 r. Termin płatności tej faktury upłynął 5 kwietnia 2014 r. Nie skorzystałem jednak z ulgi na złe długi w ramach deklaracji VAT-7 kwiecień 2014 r. Czy mogę skorzystać z ulgi teraz? Jeżeli tak, to czy muszę w tym celu skorygować deklarację VAT-7 za kwiecień (w deklaracji tej wykazałem kwotę podatku do zapłaty do US) czy mogę wykazać ulgę w ramach bieżącej deklaracji VAT-7? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z dziennikiem „Rz” – zasady korzystania z tzw. ulgi na złe długi określa art. 89a ustawy o VAT. Przepisy te w obecnym brzmieniu obowiązują od 1 stycznia 2013 r. Mają one zastosowanie również w sytuacji przedstawionej przez czytelnika, gdyż pytanie dotyczy wierzytelności, która powstała po 31 grudnia 2012 r.
 
Z obecnie obowiązującego art. 89a ust. 3 ustawy o VAT wynika, że korekta w ramach ulgi na złe długi może zostać uwzględniona w rozliczeniu za okres, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną (pod warunkiem, że do dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji podatkowej za ten okres wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie).
 
W przepisie tym – inaczej niż w art. 89a ust. 3 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2012 r. – nie ma zwrotu „nie wcześniej niż”. Oznacza to, że obecnie ustawodawca nie pozostawia podatnikom swobody wyboru deklaracji, w której mogą oni korzystać z ulgi na złe długi. Skorzystanie z korekty w ramach tej ulgi jest obecnie możliwe wyłącznie w ramach deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D składanej za okres rozliczeniowy, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, a więc za okres rozliczeniowy, w którym upłynął 150 dzień, licząc od dnia upływu terminu płatności wierzytelności określonego w umowie lub na fakturze. W sytuacji opisanej w pytaniu jest to deklaracja VAT-7 za kwiecień 2014 r.
 
Nie oznacza to, że nie jest możliwe korzystanie z ulgi na złe długi po złożeniu deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym upłynął 150. dzień, licząc od dnia upływu terminu płatności wierzytelności określonego w umowie lub na fakturze. Jest to jak najbardziej możliwe, lecz wymaga korekty deklaracji złożonej za ten okres rozliczeniowy. Potwierdził to minister finansów w stanowiącym zmianę interpretacji indywidualnej piśmie z 12 listopada 2013 r. (PT8/033/187/448/AMT/13/RD-117081). Czytamy w nim, że Jeżeli wnioskodawca nie skorzysta z przysługującego mu prawa do dokonania korekty w ww. terminie, może dokonać stosownej korekty w terminie późniejszym, o ile spełnia wszystkie warunki uprawniające go do dokonania takiej korekty, jednak należy mieć na względzie, że musi „wrócić” do deklaracji za okres, w którym upłynął 150. dzień”. To oznacza, że w przedstawionej w pytaniu sytuacji w celu skorzystania z ulgi na złe długi czytelnik musi skorygować deklarację YAT-7 za kwiecień 2014 r.
 
W każdym przypadku, gdy w korygowanej deklaracji VAT wykazana została kwota podatku podlegająca wpłacie do urzędu skarbowego i kwota ta została wpłacona, odzyskanie pieniędzy w związku z korektą deklaracji VAT wymaga złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty. A zatem korekcie deklaracji VAT-7 za kwiecień 2014 r. towarzyszyć powinien w przedstawionej sytuacji – oprócz uzasadnienia przyczyny korekty (zob. art. 81 § 2 ordynacji podatkowej) – wniosek o stwierdzenie nadpłaty.
 
Nie jest przy tym wykluczone, że konsekwencją korekty będzie w przedstawionej sytuacji zmniejszenie kwoty podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego do zera i wykazanie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Również w takim przypadku konieczny będzie wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Wniosek ten będzie mógł jednak dotyczyć tylko kwoty faktycznie wpłaconej do urzędu skarbowego. Wykazana w drodze korekty nadwyżka podatku naliczonego nad należnym podlegać będzie w takim przypadku rozliczeniu na zasadach ogólnych, tj. będzie mogła zostać wykazana do rozliczenia w kolejnych okresach rozliczeniowych.
 
Więcej w Rzeczpospolitej z 29 lipca 2014 r.