Regulamin przesądza o składnikach wynagrodzenia

Rzeczpospolita (2014-09-30), autor: Nieznany , oprac.: GR

paź 1, 2014
Jestem pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Otrzymuję dodatek funkcyjny. Czy wpływa on na wysokość zasiłku chorobowego? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej
 
Jak odpowiada dziennik „Rz” – wliczanie składnika wynagrodzenia do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych zależy od tego, czy pracownik ma do niego prawo w okresie pobierania zasiłku chorobowego. Regulacje w tej kwestii powinny wynikać z regulaminu wynagradzania. Zwykle regulaminy stanowią, że dodatek funkcyjny nie jest wypłacany za okres choroby. Jeśli tak będzie również w przedstawionej sytuacji, należy go uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku. Gdy natomiast będzie przysługiwał za okres pobierania zasiłku, nie można go wliczać do podstawy jego wymiaru.
 
ZUS wyjaśnił, jak postępować, gdy przepisy płacowe obowiązujące u pracodawcy nie zawierają postanowień w powyższej kwestii. W takiej sytuacji należy uznać, że składnik wynagrodzenia nie przysługuje za okres pobierania zasiłku i powinien być przyjęty do ustalenia podstawy jego wymiaru. Jeżeli jednak pracodawca udokumentuje, że wypłaca dodatek, nie uwzględnia się go w podstawie wymiaru zasiłku.
 
Więcej w Rzeczpospolitej z 30 września 2014 r.