Wyższa emerytura za dłuższą służbę

Dziennik Gazeta Prawna (2015-01-19), autor: Bożena Wiktorowska , oprac.: GR

sty 21, 2015
Doświadczeni funkcjonariusze służby otrzymają podwyższony dodatek stażowy. Maksymalnie będzie on wynosić 35 proc. uposażenia zasadniczego – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
 
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało trzy projekty rozporządzeń zmieniających zasady ustalania dodatków stażowych. Z nowych regulacji skorzystają policjanci, pogranicznicy oraz funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu. Przygotowane rozwiązania mają związek z ustawą z 11 maja 2012 r. zmieniającą ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (Dz.U. z 2012 r. poz. 664). Zgodnie z nią osoby wstępujące do służby po 31 grudnia 2012 r. mogą się ubiegać o emeryturę, jeśli ukończą 55 lat oraz mają udowodnione do najmniej 25 lat służby.
Okazuje się, że żołnierze oraz funkcjonariusze Służby Więziennej już mają prawo do otrzymania dodatku stażowego w maksymalnej wysokości 35 proc. Policja, pogranicznicy oraz funkcjonariusze BOR są w gorszej sytuacji. MSW zaproponowało więc ujednolicenie zasad naliczania dodatku za wysługę lat w odniesieniu do wszystkich formacji. Zmiana polega na zwiększeniu z urzędu o 1 proc. należnego uposażenia zasadniczego za każdy rok służby, aż do czasu osiągnięcia wysokości 20 proc. Natomiast mundurowi mający na swoim koncie ponad 20-letni staż nabędą prawo do zwiększenia pensji o 2 proc. co dwa lata, aż do czasu przepracowania 32 lat w formacji. W takiej sytuacji podwyżka będzie wynosić 32 proc. Dopiero po 35 latach pracy w resortach siłowych dodatek wzrośnie o 35 proc. Przy czym projekt zakłada wprowadzenie rozwiązania przejściowego. Mundurowi, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia będą mieć 21 lat pracy, zwiększą swój dodatek stażowy na starych zasadach. Są one korzystniejsze.
Autorzy projektu zdecydowali się także na to, aby nowe rozwiązania weszły w życie od 1 stycznia 2015 r. Ze względu na to, że zmiany nie powodują negatywnych skutków dla zainteresowanych, wejście tych przepisów z datą wsteczną nie narusza zasad demokratycznego państwa.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 19 stycznia 2014 r.