Ewidencja licencji na program komputerowy

GAZETA PODATKOWA (2015-03-05), autor: K.p , oprac.: GR

mar 5, 2015
Jednostka nabyła w lutym 2015 r. 10 sztuk licencji na program komputerowy, każda za 300 zł netto. W jaki sposób należy ująć te zakupy w księgach rachunkowych? Ewidencja kosztów działalności operacyjnej prowadzona jest tylko na kontach zespołu 4 – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
 
Jak odpowiada „GP” – jeżeli zakupione licencje na program komputerowy będą wykorzystywane na potrzeby jednostki przez okres dłuższy niż rok, to należy uznać je za wartości niematerialne i prawne (art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości). Odpisów amortyzacyjnych w stosunku do tych składników majątku, co do zasady, dokonuje się drogą systematycznego, planowego rozłożenia ich wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji. Na dzień przyjęcia licencji do używania należy ustalić okres lub stawkę i metodę jej amortyzacji. Wprowadzenia do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych można dokonać na podstawie dowodu OT. Wówczas ewidencja w księgach rachunkowych może być następująca:
 
– Wn konto O2 „Wartości niematerialne i prawne”,
 
– Ma konto 30 „Rozliczenie zakupu”.
 
W przypadku gdy przyjęte do używania licencje mają niską jednostkową wartość początkową, to można ustalić odpisy amortyzacyjne w sposób uproszczony, przez dokonywanie zbiorczych odpisów dla grup środków zbliżonych rodzajem i przeznaczeniem lub jednorazowo odpisując ich wartość w koszty (art. 32 ust. 6 ustawy o rachunkowości). Ponadto licencji, o których mowa w pytaniu, można nie ujmować w ewidencji bilansowej i odnieść bezpośrednio w koszty, o ile ich wartość w ocenie jednostki będzie nieistotna i zostaną one uznane za niskocenne wartości niematerialne i prawne. Uproszczenia, o których mowa powyżej, mogą być stosowane, o ile nie wpływa to negatywnie na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik finansowy jednostki (art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Ponadto odpowiedni zapis powinien zostać zawarty w przyjętych zasadach (polityce) rachunkowości, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości.
Więcej w Gazecie Podatkowej z 5 marca 2015 r.