Zostały dwa dni na zmianę formy opodatkowania

Rzeczpospolita (2017-01-18), autor: Maja Fabrowska , oprac.: GR

sty 18, 2017
20 stycznia mija termin zgłoszenia w urzędzie skarbowym zmiany sposobu rozliczeń z fiskusem w 2017 r. przez przedsiębiorców, którzy kontynuują prowadzenie działalności – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą może wybrać jedną z czterech form opodatkowania firmowych dochodów. Są to:
– skala podatkowa,
– podatek liniowy,
– ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
– karta podatkowa.
Możliwość stosowania poszczególnych form rozliczania się z fiskusem jest uzależniona od różnych czynników (np. rodzaju działalności, wysokości przychodu i kosztów uzyskania przychodów), a jej wybór wiąże się z obowiązkami określonymi w przepisach.
Formę opodatkowania, na podstawie której przedsiębiorca będzie się rozliczał z fiskusem w 2017 r., wybiera się do 20 stycznia 2017 r. lub – w przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku – do dnia złożenia wniosku o wpis do CEIDG, składanego na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (druk CEIDG 1 – pole 18). Jeśli podatnik spóźni się z tym wyborem, to będzie się rozliczał na zasadach ogólnych (czyli według skali PIT, ze stawkami 18 i 32 proc.).
Przedsiębiorcy, którzy chcą zmienić zasady opodatkowania na 2017 r., muszą do 20 stycznia złożyć stosowne oświadczenie w formie pisemnej do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Jeśli podatnik spóźni się z takim dokumentem, to będzie kontynuował zasady opodatkowania z poprzedniego roku – w 2017 roku będzie stosował zasady wybrane na 2016 rok.

Więcej w Rzeczpospolitej z 18 stycznia 2017 r.