Od 1 kwietnia będą mniejsze sankcje finansowe za zbyt niską składkę wypadkową

Dziennik Gazeta Prawna (2017-03-30), autor: Anna Kwiatkowska , oprac.: GR

mar 31, 2017
ZUS nie wymierzy już tak łatwo kary za zaniżenie składki. Najpierw będzie musiał wezwać płatnika do złożenia korekty – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
 
1 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków. Na mocy dotychczasowych przepisów, jeśli płatnik przekazał nieprawdziwe dane, nawet bez swojej winy, dotyczące swojej firmy, co spowodowało zapłatę zbyt niskich składek, ZUS nakazywał mu zapłatę składek w wysokości 150 proc. Zagrożenie taką karą powodowało, że niektóre firmy wolały zapłacić z góry zbyt dużo i ewentualnie potem występować o zwrot nadpłaty.
Teraz to się zmieni, bo składki według podwyższonej stawki zapłacą tylko ci, którzy nie przekazali informacji wymaganych ustawą albo ich nie skorygowali w terminie 14 dni od otrzymania wezwania zakładu, a stopa procentowa ustalona na podstawie nieprawidłowych danych przekazanych przez płatnika lub wykazywana w dokumentach rozliczeniowych była zaniżona w stosunku do ustalonej na podstawie prawidłowych danych. Po zmianach pomyłka płatnika nie będzie groziła poważnymi konsekwencjami, bo ZUS zanim je zastosuje, to wezwie do korekty. Dopiero zaniechanie płatnika spowoduje, że otrzyma decyzję wymierzającą mu składki w wysokości 150 proc. prawidłowej stawki. Dodatkowo zarówno w przypadku zaniżenia, jak i zawyżenia składki będzie musiał złożyć dokumenty korygujące. Podobnie jak wcześniej, nieprawidłowe opłacenia składki poprzez jej zawyżenie nie będzie miało negatywnych konsekwencji.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 30 marca 2017 r.