.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Chcesz założyć firmę? Zaczekaj!

Dziennik Gazeta Prawna (2018-04-17), autor: Patryk Słowik, oprac.: GR

Planujący rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej nie powinni jej rejestrować w ciągu najbliższych kilkunastu dni – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Ci, którzy rozpoczną biznes 30 kwietnia 2018 r. i później, będą mogli liczyć na dodatkowe ulgi. Ten, kto ruszy z działalnością choćby dzień wcześniej – z nowych rozwiązań nie skorzysta. Właśnie 30 kwietnia 2018 r. wejdzie w życie ustawa – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2018 r. poz. 646), będąca kręgosłupem tzw. Konstytucji biznesu.

Artykuł 18 ust. 1 ustawy stanowi, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność po raz pierwszy albo ponownie po upływie 60 miesięcy od jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres sześciu miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Mówiąc prościej: ci, którzy rozpoczną biznes po 29 kwietnia 2018 r. nie będą musieli płacić przez pół roku składek „zusowskich”. Następnie zaś – tak jak dotychczas – przez kolejne dwa lata będą płacili tzw. mały ZUS, czyli składki w obniżonej wysokości.

Ministerstwo Rozwoju, które odpowiadało za stworzenie projektu, przekonywało, że nowa ulga na start powinna wyraźnie pobudzić przedsiębiorczość Polaków.

Jednym z warunków skorzystania z ulgi na start będzie nieprowadzenie działalności w ciągu ostatnich pięciu lat. Drugim, by działalność nie była wykonywana na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym rejestrujący wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności. Ustawodawca w ten sposób wykluczył możliwość kombinowania przez pracodawców i zmuszania pracowników do przejścia na samozatrudnienie dla obniżenia kosztów pracy.

Zwolnienie dotyczyć będzie jedynie składek na ubezpieczenia społeczne, co oznacza, że rozpoczynający działalność będą zobowiązani do opłacania za siebie ubezpieczenia zdrowotnego. W toku prac legislacyjnych nad prawem przedsiębiorców pojawił się pomysł, by to państwo przejęło obowiązek ubezpieczeniowy z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. Projektodawca wskazał jednak, że oznaczałoby to znaczący wzrost kosztów wprowadzanego rozwiązania. A na to nie było zgody Ministerstwa Finansów.

Od 30 kwietnia 2018 r. wejdzie w życie także tzw. działalność nierejestrowa. Artykuł 5 ust. 1 prawa przedsiębiorców określa, że nie stanowi działalności gospodarczej biznes wykonywany przez osobę fizyczną, którego przychód nie przekracza miesięcznie 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Innymi słowy, jeśli ktoś będzie miał przychód poniżej 1050 zł w skali miesiąca, nie będzie musiał rejestrować biznesu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 kwietnia 2018 r.
dodano: 2018-04-18 11:09Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.