.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Rezygnację można złożyć na ręce innego członka zarządu

Dziennik Gazeta Prawna (2018-07-17), autor: Marcin Borkowski, oprac.: GR

Członek zarządu spółki z o.o. zawsze może zrezygnować ze stanowiska. Jednak przepisy wymagają, aby w umowach między spółką a członkiem zarządu przestrzegać szczególnej procedury. W jaki więc sposób powinno być złożone oświadczenie o rezygnacji? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - przez długi czas spierano się, w jaki sposób członek zarządu spółki powinien prawidłowo i skutecznie składać oświadczenie o rezygnacji. Podkreślano m.in., że w przypadku wszelkich umów z członkami zarządu spółkę musi reprezentować rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Można było również spotkać się z opinią, że wspólnicy powinni powołać specjalnego pełnomocnika, któremu członek zarządu składałby swoje oświadczenie o rezygnacji.

W wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 3 sierpnia 2017 r. zwrócono uwagę, że do złożenia rezygnacji przez członka zarządu spółki z o.o. stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego (sygn. akt I ACa 806/16). Zatem rezygnacja stanowi jednostronne oświadczenie woli składane przez dotychczasowego członka zarządu. W ten sposób potwierdza on, że nie jest zainteresowany dalszym wykonywaniem mandatu. Wspomniane oświadczenie o rezygnacji należy złożyć spółce.

Jednocześnie trzeba również mieć na uwadze interes spółki i ewentualnych jej wierzycieli. Dlatego sposób złożenia rezygnacji powinien cechować się określonym rygoryzmem. W każdym przypadku trzeba wziąć pod uwagę specyfikę sytuacji, w jakiej znalazł się członek zarządu. W analizowanej sprawie sąd apelacyjny uznał, że co do zasady może on złożyć rezygnację innej osobie należącej do tego organu. Takie postępowanie będzie zgodne z ogólnymi zasadami reprezentacji spółki kapitałowej.

Oświadczenie o rezygnacji składa się na ręce innego członka zarządu. Natomiast w przypadku składania oświadczenia przez ostatniego członka zarządu należy je przesyłać na adres spółki. W ten sposób stwarza się adresatowi potencjalną możliwość zapoznania się z rezygnacją.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 lipca 2018 r.
dodano: 2018-07-17 10:26Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.