Odroczenie należności na wniosek przedsiębiorcy

Dziennik Gazeta Prawna (2018-08-29), autor: Nieznany , oprac.: GR

sie 30, 2018
Jeśli w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą pojawiają się bieżące problemy z opłacaniem składek, ZUS może przesunąć termin ich płatności. Jeśli właściciel firmy podpisze umowę w tej sprawie, uniknie odsetek – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
O odroczenie terminu płatności składek może ubiegać się każdy płatnik, który ma chwilowe problemy finansowe i nie może uregulować płatności w terminie. Wniosek może złożyć sam albo przez pełnomocnika. Jednak można się ubiegać wyłącznie o odroczenie należności bieżących lub przyszłych, których termin płatności jeszcze nie upłynął. Wniosek należy złożyć najpóźniej w dniu terminu ich uregulowania.
Odroczenie może dotyczyć składek na:
– ubezpieczenia społeczne,
– ubezpieczenie zdrowotne,
– Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
– Fundusz Emerytur Pomostowych.
Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składek nie gwarantuje, że ZUS się na to zgodzi. Jeżeli odmówi, dług trzeba spłacić wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie.
Jeśli ZUS przychyli się do wniosku, można opłacić należności w późniejszym terminie, ale na warunkach określonych w umowie. ZUS nie będzie dochodził należności w postępowaniu egzekucyjnym. Nie trzeba też płacić odsetek za zwłokę, a jedynie o połowę mniejszą (4 proc.) opłatę prolongacyjną.
Gdy sytuacja finansowa firmy się zmieni, można złożyć wniosek o zmianę warunków umowy. Należy do niego dołączyć dokumenty uzasadniające prośbę. ZUS na ich podstawie oceni, czy zmiany warunków umowy są zasadne. Jeżeli tak, zostanie podpisany aneks do umowy. Aby wniosek został rozpatrzony, trzeba złożyć go przed upływem terminu płatności odroczonej składki. ZUS może wyznaczyć nowy termin ich zapłaty.
Jeśli przedsiębiorca nie dotrzyma warunków umowy zostanie ona natychmiast zerwana, a odroczone należności będzie musiał zapłacić wraz z odsetkami za zwłokę. Można też zostać obciążonym kosztami egzekucji administracyjnej lub sądowej. Tylko w sytuacjach wyjątkowych można złożyć wniosek o utrzymanie w mocy umowy, ale należy go uzasadnić w wiarygodny i przekonujący sposób.
W każdej chwili możliwe jest też odstąpienie od umowy odraczającej termin płatności składek poprzez złożenie pisemnego oświadczenia. Wtedy jednak niezbędne jest natychmiastowe opłacenie należności wraz z odsetkami za zwłokę.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 29 sierpnia 2018 r.