Mimo zamknięcia szkół jest dodatek do zasiłku

Dziennik Gazeta Prawna (2020-04-14), autor: Michalina Topolewska , oprac.: GR

kwi 24, 2020
Nie ma podstaw do tego, aby uchylać rodzicowi prawo do świadczenia związanego z nauką dziecka poza miejscem zamieszkania lub domagać się jego zwrotu z uwagi na zawieszenie lekcji w szkołach z powodu epidemii koronawirusa – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Takie stanowisko przedstawiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w związku z pytaniami gmin dotyczącymi dodatku do zasiłku rodzinnego, przysługującego na podstawie art. 15 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 111). Jest to dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania i jest wypłacany w dwóch przypadkach: dojazdu do miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły ponadpodstawowej (69 zł miesięcznie) lub zamieszkania w tej miejscowości na czas edukacji, np. w internacie (113 zł miesięcznie). Świadczenie przysługuje na czas trwania roku szkolnego, a więc od września danego roku do końca czerwca następnego.
 
Jednak w obecnej sytuacji, gdy doszło do zamknięcia szkół, a dzieci uczą się w trybie zdalnym ze swoich domów, pojawiły się pytania, czy dodatek powinien być dalej wypłacany. Również sami rodzice nie są pewni, czy nie będą musieli oddawać pieniędzy za okres, w którym lekcje w szkołach się nie odbywały. 
 
MRPiPS wyjaśnia, że zawieszenie zajęć z uwagi na zagrożenie epidemią koronawirusa nie daje podstaw do uchylania prawa do dodatku do zasiłku określonego w art. 15 ustawy. Podkreśla, że dzieci, na które został przyznany dodatek, w okresie trwającego teraz zawieszenia lekcji w szkołach nie przestały pobierać nauki w placówkach oświatowych ani nie przestały być ich uczniami. Przypomina, że prawo do tego świadczenia nie zależy i nigdy nie zależało od frekwencji ucznia na zajęciach w szkole. Jest to bowiem świadczenie o charakterze ryczałtowym, należące się z tytułu bycia uczniem placówki, której siedziba znajduje się w innej miejscowości.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 kwietnia 2020 r.