.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Jeśli GIS nakaże, to pracodawca zmierzy

Dziennik Gazeta Prawna (2020-05-07), autor: Dorota Beker, oprac.: GR

Pracodawca może mierzyć temperaturę pracownikom lub zbierać oświadczenia o stanie ich zdrowia wyłącznie w przypadku, w którym główny inspektor sanitarny wydał decyzję nakładającą na niego taki obowiązek – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Wytyczne Ministerstwa Rozwoju dla zakładów przemysłowych, wskazujące na możliwość wprowadzenia pomiarów temperatury ciała pracowników budziły wiele wątpliwości w związku z przetwarzaniem danych osobowych. Komunikat wydany przez UODO rozjaśnia wiele kwestii związanych z tym problemem. 
 
Prezes urzędu wskazał, że bez wątpienia dane dotyczące zdrowia pracowników stanowią szczególną kategorię informacji, która z zasady podlega ochronie. Zaznaczył jednak przy tym, że obowiązujące przepisy dotyczące danych osobowych, w tym RODO, nie zakazują ich pozyskiwania i przetwarzania. Co więcej, jest to możliwe ze względu na klauzulę interesu publicznego w dziedzinie zdrowia publicznego, a z taką sytuacją mamy do czynienia obecnie. 
 
Nie ma jednak mowy o tym, by pracodawca z własnej inicjatywy podejmował decyzję o wprowadzeniu obowiązkowych pomiarów bądź składaniu oświadczeń. By wprowadzić środki tego typu, konieczna jest podstawa prawna. W tym zakresie UODO zaznaczył, że na podstawie ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374) głównemu inspektorowi sanitarnemu przyznano wiele uprawnień – w tym do wydawania decyzji nakładających obowiązek podjęcia określonych czynności zapobiegawczych lub kontrolnych. Ta regulacja może stanowić podstawę prawną, potrzebną do przetwarzania przez pracodawców szczególnych danych.
 
Oznacza to, że GIS w momencie, w którym uzna za niezbędne dokonywanie pomiaru temperatury pracownikom czy też zbieranie oświadczeń o stanie ich zdrowia, powinien skorzystać z przysługującego mu uprawnienia i wydać decyzję nakładającą taki obowiązek na pracodawcę. Ta zaś będzie stanowić podstawę prawną do wprowadzenia obostrzeń na terenie zakładu pracy. Bez wydania takiego orzeczenia pozyskiwanie i przetwarzanie przez pracodawcę takich informacji nie jest dozwolone.
 
UODO wskazał także, że w przypadku danych o stanie zdrowia pracownika podstawą przetwarzania nie może być zgoda osoby, której te dane dotyczą. Należy bowiem mieć na uwadze nierówną sytuację, jaką ma w takim przypadku strona w stosunku do administratora. Zarówno bowiem pracodawca, jak i inspektor sanitarny, czyli organ administracji publicznej, ma pozycję uprzywilejowaną względem niej. Co więcej, za mało prawdopodobną uznaje się możliwość uzyskania dobrowolnych zgód od wszystkich zainteresowanych. Stąd za podstawę przetwarzania danych o stanie zdrowia należy uznać decyzję GIS. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 7 maja 2020 r. 
dodano: 2020-05-07 10:30Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.