.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Przejęcie innej spółki jest jak wkład niepieniężny

Dziennik Gazeta Prawna (2020-09-16), autor: Katarzyna Jędrzejewska, oprac.: GR

Przejęcie spółki jawnej przez spółkę z o.o. nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
W najnowszej interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna dyrektora z 11 września 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.303.2020.1.SG) potwierdził, że z podatkowego punktu widzenia połączenie spółki kapitałowej z osobową jest zbliżone do objęcia udziałów przez wspólników spółki osobowej w zamian za aport do spółki kapitałowej. Z gospodarczego punktu widzenia są to zdarzenia tożsame, bowiem ich celem jest wydanie wspólnikowi udziałów (akcji) w zamian za wniesiony przez niego majątek do spółki kapitałowej – stwierdził organ.
 
Potwierdził więc, że art. 12 ust. 4 pkt 4 i pkt 11 ustawy o CIT mają zastosowanie nie tylko w przypadku „klasycznego” aportu. Do powiększenia kapitału zakładowego w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 4, a także do przekazania nadwyżki ponad wartość nominalną udziałów (akcji) w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 11 tej ustawy, może dojść także w wyniku połączenia spółek i przejęcia przez spółkę kapitałową majątku spółki osobowej. Niczym nieuzasadnione byłoby więc różne traktowanie podwyższenia kapitału w spółce kapitałowej w drodze aportu oraz w drodze połączenia ze spółką osobową i przejęcia jej majątku – przyznał. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 września 2020 r. 
dodano: 2020-09-16 10:23Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.