.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Nie każda strata zmusza do obowiązków dokumentacyjnych

Dziennik Gazeta Prawna (2020-11-25), autor: Katarzyna Jędrzejewska, oprac.: GR

Wymóg nieponiesienia straty dotyczy tego źródła przychodów, do którego zalicza się transakcję podlegającą obowiązkowi sporządzenia dokumentacji cen transferowych. Strata z innego źródła jest bez znaczenia – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Problem dotyczy art. 11n pkt 1 ustawy o CIT. Zwalnia on z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych dla transakcji kontrolowanych zawieranych wyłącznie przez krajowe podmioty powiązane, jeżeli każdy z tych podmiotów spełnia łącznie następujące warunki:
 
• nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 6 ustawy o CIT (czyli np. przewidzianego dla Skarbu państwa, jednostek samorządowych, jednostek budżetowych);
 
• nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a (czyli zwolnienia dla podmiotów działających z specjalnej strefie ekonomicznej lub na podstawie decyzji o wsparciu);
 
• nie poniósł straty podatkowej.
 
Wątpliwości dotyczą ostatniego warunku. W interpretacji z 23 października 2020 r. (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.326.2020.1.BKD) dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że brak obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych należy ustalić w oparciu o stratę ze źródła przychodów, do którego zalicza się transakcję podlegającą temu obowiązkowi. Jeżeli transakcja dotyczy określonego źródła przychodów, to należy zbadać, czy podatnik poniósł stratę tylko z tego źródła – sprecyzował dyrektor KIS. Dodał, że strata z innego źródła przychodów jest w tej sytuacji bez znaczenia.
 
To samo wynika z kolejnej interpretacji – z 5 listopada 2020 r. Chodziło o spółkę i jej kontrahenta, którzy wyodrębniają dwa źródła przychodów: z zysków kapitałowych (o którym mowa w art. 7b ustawy o CIT) oraz z innych źródeł przychodów (do których zalicza się między innymi działalność operacyjną). 
 
Spółka nie poniosła w 2019 r. straty podatkowej z żadnego z tych źródeł. Natomiast kontrahent osiągnął dodatni wynik podatkowy tylko na innych źródłach przychodów. Z zysków kapitałowych miał stratę.
 
Spółka nabrała wątpliwości, czy poniesienie straty z zysków kapitałowych, przy jednoczesnym osiągnięciu dochodów z innych źródeł przychodów, wyklucza zwolnienie od obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej (o którym mowa w art. 11n pkt 1 lit. c).
 
Wątpliwości te ponownie rozwiał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 5 listopada 2020 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.249.2020.1.RK)

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 listopada 2020 r. 
dodano: 2020-11-25 10:15Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.