Niemiecki kombajn trzeba rozliczyć jak samochód

Dziennik Gazeta Prawna (2021-01-12), autor: Mariusz Szulc , oprac.: GR

sty 13, 2021
Sprowadzenie do Polski kombajnu zbożowego, kupionego w innym kraju Unii Europejskiej, należy zgłosić w deklaracji VAT-23, a podatek trzeba zapłacić w ciągu 14 dni – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Rolnik zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. W maju 2020 r. kupił w Niemczech używany kombajn zbożowy, po sprowadzeniu go do Polski wprowadził go do ewidencji środków trwałych.
 
Wykazał to w deklaracji VAT-7 jako wewnątrzwspólnotowe nabycie środków trwałych i zapłacił podatek do 15. dnia następnego miesiąca, zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy o VAT.
 
Był zdania, że postąpił prawidłowo, bo – jak twierdził – kombajn nie spełnia definicji środka transportu zawartej w art. 38 unijnego rozporządzenia nr 282/2011. Wynika z niej, że środkiem transportu są nadające się do wykorzystania w celu transportu pojazdy mechaniczne i urządzenia służące do przewozu osób lub rzeczy z miejsca na miejsce. Natomiast kombajn służy do zbioru ziarna, a nie jego transportu – podkreślił rolnik. Wskazał, że do transportu wykorzystywany jest traktor z przyczepą.
 
Innego zdania był dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 31 grudnia 2020 r., sygn. 0112-KDIL1-2.4012.488.2020.1.PG). Zwrócił uwagę na to, że każdy kombajn posiada zbiornik na zboże, który przynajmniej czasowo jest wykorzystywany do transportu. Powinien być więc postrzegany jako pojazd zaprojektowany i faktycznie nadający się do transportu rzeczy.
 
Dyrektor KIS uznał więc, że rolnik kupił środek transportu i powinien szybciej rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie. Zgodnie z art. 103 ust. 3 i ust. 4 ustawy o VAT powinien złożyć deklarację VAT-23 i zapłacić podatek już w ciągu 14 dni od dostarczenia maszyny przez kontrahenta.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 stycznia 2021 r.