.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Kolejna restrukturyzacja otrzymała glejt od urzędników skarbówki

Dziennik Gazeta Prawna (2021-01-13), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Wymiana udziałów i przekształcenie spółki z o.o. w komandytowo-akcyjną nie jest unikaniem opodatkowania. Komplementariusze nowej spółki mogą skorzystać z preferencji w PIT – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Wspólnicy spółek zależnych działających w ramach grupy kapitałowej zdecydowali się na jej restrukturyzację. W tym celu miały być przeprowadzone trzy odrębne transakcje. Najpierw w ramach wymiany udziałów wspólnicy wnieśliby aportem posiadane aktywa spółek zależnych do spółki holdingowej (sp. z o.o.) i w zamian objęliby udziały w jej podwyższonym kapitale zakładowym. Potem spółki zależne miały zostać przekształcone w spółki komandytowe. Ostatnim krokiem byłoby przekształcenie spółki holdingowej ze spółki z o.o. w komandytowo-akcyjną.
 
W konsekwencji wspólnicy zostaliby komplementariuszami spółki holdingowej i mogliby skorzystać z preferencji zapisanej w art. 30a ust.6a–6d ustawy o PIT (pomniejszenia PIT o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału w zysku spółki i CIT należnego od jej dochodów).
 
Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej przyznał, że skorzystanie z takiej preferencji jest korzyścią podatkową, o której mowa w art. 119a ordynacji podatkowej. Zastrzegł jednak, że nie zostały spełnione pozostałe warunki, o których mowa w tym przepisie, a więc fiskus nie może zastosować klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania. Po pierwsze uzyskanie korzyści podatkowej nie byłoby głównym lub jednym z głównych powodów przeprowadzenia restrukturyzacji. Restrukturyzacja ułatwiłaby bowiem pozyskanie finansowania zewnętrznego przez jeden podmiot (spółkę komandytowo-akcyjną) reprezentujący całą grupę, a dodatkowo fakt, że komplementariuszami tego podmiotu zostałyby osoby fizyczne, zwiększyłby bezpieczeństwo spłaty zaciągniętych zobowiązań (dłużnik mógłby egzekwować zaległe środki z majątku wspólników).
 
Dyrektor KAS przyznał, że funkcjonowanie grupy, w której istniałaby hierarchia podmiotów, przyniesie korzyści ekonomiczne, np. wzrost wiarygodności i poprawę wizerunku, zwiększenie rozpoznawalności spółki oraz jego produktów, korzystne pozyskanie kapitału pozwalającego na dalszy rozwój, płynność akcji.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 stycznia 2021 r. 
dodano: 2021-01-13 10:14Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.