.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Ten sam dochód nie może być podwójnie obciążony PIT

Dziennik Gazeta Prawna (2021-01-14), autor: Łukasz Zalewski, oprac.: GR

Wypłata zysku przez spółkę z o.o. jest nieopodatkowana, jeśli została wypracowana w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, która została następnie przekształcona w spółkę kapitałową – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
W spółce z o.o. jedynym wspólnikiem był przedsiębiorca prowadzący wcześniej indywidualną działalność. W jej trakcie mężczyzna wypracował zysk, od którego zapłacił podatek (wykazał go w zeznaniu rocznym PIT-36).
 
Gdy następnie przekształcił swoją indywidualną działalność w spółkę z o.o., niepodzielony zysk wykazał w bilansie jako kapitał rezerwowy tej spółki (przekraczał on kwotę kapitału zakładowego). Obecnie zamierzał go sobie wypłacić.
 
Spółka uważała, że nie powinna z tego tytułu potrącić (jako płatnik) podatku dochodowego, bo nie powstanie obowiązek podatkowy. Za kluczowe uznała to, że zysk zgromadzony na jej kapitale rezerwowym został już raz opodatkowany, u jej poprzednika prawnego, czyli w ramach jednoosobowej działalności. Nie może być więc on ponownie opodatkowany w momencie jego wypłaty.
 
Nie zgodził się z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Stwierdził, że wskutek przekształcenia formy prawnej osoba fizyczna staje się z właściciela majątku swojego przedsiębiorstwa (jednoosobowej działalności gospodarczej) podmiotem uprawnionym do majątku spółki jedynie w zakresie praw właścicielskich wynikających z posiadanych udziałów (akcji). Jeśli więc udziałowiec otrzymuje środki z kapitału rezerwowego spółki, to uzyskuje przychód z udziału w zyskach osób prawnych. W rezultacie - jak stwierdził organ – wypłaty z kapitału rezerwowego spółki są dla jej wspólnika przychodem, a na spółce ciążą obowiązki płatnika.
 
Interpretację tę uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach (wyrok z 17 grudnia 2020, sygn. akt i SA/Ke 382/20). Wskazał, że niewypłacone zyski przedsiębiorcy nie tracą swojego charakteru i z chwilą przekształcenia w spółkę z o.o. nie stały się zyskami osoby prawnej. Nie można bowiem uznać, że obowiązki wynikające z ustawy o PIT przeszły w ramach sukcesji prawnej na podmiot, który podlega zupełnie innemu reżimowi opodatkowania (CIT).
 
Sąd wyjaśnił, że przekształcenie działalności prowadzonej indywidualnie w spółkę kapitałową nie modyfikuje praw i obowiązków wynikających z ustawy o PIT. Dotyczy ona dochodów osób fizycznych i obowiązków podatkowych takich osób.
 
Wyrok jest nieprawomocny.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 stycznia 2021 r. 
dodano: 2021-01-14 10:21Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.