.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Domy pomocy odmrażają się powoli

Dziennik Gazeta Prawna (2021-03-15), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Samorządy powinny stopniowo otwierać domy pomocy społecznej i umożliwiać ich mieszkańcom kontakty z osobami z zewnątrz, uwzględniając przy tym lokalną sytuację epidemiczną – takie rekomendacje znalazły się w piśmie Stanisława Szweda, wiceministra rodziny i polityki społecznej – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Te placówki od roku działają w bardzo rygorystycznym reżimie sanitarnym, który miał chronić ich mieszkańców oraz personel przed zakażeniem się wirusem SARS-CoV-2. W praktyce skutkowało to niemal całkowitym zamknięciem się DPS i zakazem odwiedzin dla członków rodziny oraz wyjść pensjonariuszy poza teren domu. Jednak, jak zwraca uwagę minister Szwed, sprawna organizacja szczepień w tych placówkach spowodowała, że znaczna część mieszkańców oraz ich pracowników została już zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. To zaś zwiększyło bezpieczeństwo zdrowotne tych osób oraz wpłynęło na stabilizację sytuacji epidemicznej w domach.
 
Dlatego MRiPS informuje organy prowadzące DPS o możliwości podejmowania działań mających na celu łagodzenie rygorów w ich codziennym funkcjonowaniu. W opinii resortu, która została skonsultowana z głównym inspektorem sanitarnym, w pierwszej kolejności proces luzowania powinien dotyczyć kontaktów zewnętrznych, takich jak możliwość urlopowania mieszkańca, który przyjął dwie dawki szczepionki, oraz przywrócenia w DPS odwiedzin dla członków rodziny – zarówno tych, którzy są zaszczepieni, jak i tych przed wakcynacją. Takie spotkania powinny się odbywać z zachowaniem obowiązujących zasad, czyli stosowania maseczek, dezynfekcji rąk, zachowywania dystansu.
 
Zdaniem resortu zasadny wydaje się stopniowy powrót do organizacji życia zbiorowego w domach oraz takich form pracy ich kadry, które były realizowane przed wybuchem epidemii. Przywracane mogą więc być zajęcia grupowe, warsztaty, a także standardowe funkcjonowanie poszczególnych stref w placówce, np. pomieszczeń do wspólnego spędzania czasu i spożywania posiłków.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 15 marca 2021 r.
 
dodano: 2021-03-15 10:48Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.